INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.03.01.

Jó hírt kaptak a Balaton szerelmesei: csak egy dolog ronthatja el a nyári csobbanást

Vajon elkerülhető lesz a korábbi nyarak alacsony vízállása? Sok múlik a La Nina erősségén.

Több mint két hónapja, hogy megkezdték a Balaton vizének leeresztését, de a vízszint ennek ellenére sem akar csökkenni. A szakemberek 2023. december 27-én nyitották ki a Sió-zsilipet, másnap reggel a siófoki vízmérce 122 cm-en állt. Az eltelt idő alatt nem csökkent a Balaton vízszintje, sőt, még emelkedett is. A Vizugy.hu oldalán megtalálható hivatalos mérések szerint február 29-én 126 cm volt a magyar tenger vízszintje. Ez jóval több, mint a 2023-as és a 2022-es év során mért. Akkor nyáron többen tapasztalhatták, hogy a Balaton vízszintje rendkívül alacsony volt, annyira, hogy egyes szakaszokon nemcsak a déli, de az északi part mentén is jócskán be kellett sétálni, hogy megfelelően mély vízben úszhassunk. Vajon mire lehet számítani idén?

A siófoki szabadstrand 2012. augusztus 14-én. A Balaton vízszintje Siófoknál 54 centiméter volt. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Közép-Európa legnagyobb tava, a Balaton hazánk egyik legkedveltebb turistalátványossága. A klasszikus vízparti üdülés mellett páratlan természeti látványosságokkal, kulturális attrakciókkal és tartalmas programokkal várja a turistákat egész évben, azaz a nyári főszezonon kívül is.

Nem csoda, ha már az év elején azon gondolkodsz, hogy vajon az idei nyáron elég magas lesz-e a Balaton vízállása. A szakemberek szerint a nyár első hónapjaiban a 120 centis vízállás az ideális. Ennél azért nem lehet magasabb, mert a tó a szél miatt kibillenhet a medréből és az veszélyezteti a déli parti településeket.

A Balaton átlagos vízszintje ezzel szemben 2023. augusztusában csupán 100 centi volt. Ilyen alacsony vízállás a nyári időszakban nem gyakran fordult elő, de ez még mindig magasabb, mint a 2022-es 75 centi. A vízháztartását a 2021-es évben is szélsőségesen vízhiányos állapot jellemezte.

Fürdőzők a Balaton déli oldalán található Zamárdiban, 2023. augusztus 1-én. Fotó: Jászai Csaba / MTI

A csapadék, a hozzáfolyás és a párolgás együttese mind olyan tényezők, melyek meghatározzák a vízszintet. Ugyan most még kifejezetten magas értékeket mutat a tó, nem szabad megfeledkezni az érkező La Nina megerősödéséről, mely az El Ninot fogja váltani.

A korábbi tapasztalatok alapján ha erős El Nino-évünk van, Magyarországon szokatlanul enyhe a tél és csapadékos a tavasz. A La Nina-évben az El Nino fordítottja történik: kemény hidegek jönnek a tél második felében, nyáron pedig szárazság köszönt be. Rossz hír tehát, hogy a várakozások szerint a 2024-es év nyara még melegebb lehet.

A La Ninának köszönhetően tehát idén nagyobb esély van egy szárazabb, mintsem egy csapadékosabb, viharokkal teli nyárra, de olyan aszályra feltehetően nem kell számítani, mint két éve. Így az idei nyaralás alkalmával valószínűleg már nem kell olyan kis vízben pancsolni, mint tavaly nyáron.

A Balaton fő tápláló vízfolyása a nyugati oldalon beömlő Zala. A tó vízfeleslegének levezetése a siófoki zsilipen, a Sió-csatornán keresztül történik. Felülete kereken 600 négyzetkilométer, hossza 78 km, átlagos szélessége 7,7 km. Víztömege mintegy 2 milliárd köbméter, átlagos mélysége 3,3 m.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek