Létrehozva: 2024.02.28.

Rejtélyes petét találtak a bolti epren - Videó!

Gyuris Rita mikroszkóp alá tette a boltban vásárolt, mosatlan földiepret, hogy megnézze milyen előlények élnek rajta. Az eredmény megdöbbentő.

Gyuris Rita, a TikTok kedvenc növényorvosa rendszeresen mutatja meg a nagyközönségnek, hogy milyen gomba és baktériumtelepek élnek egyes élelmiszereken, használati tárgyakon, vagy éppen az emberi bőrön. Ezúttal a bolti epret vette gorcső alá.

Gyuris Rita, növényorvos Fotó: Metropol ,beküldött/ Gyuris Rita

Rejtélyes pete volt a gyümölcsön 

„Nézzük meg mikroszkóp alatt a földiepret, hogy milyen élőlények vannak rajta” - kezdte TikTok videójában Rita.

Rejtélyes pete az epren Fotó: TikTok/plantprotecting

A kis élőlényeket ott kell keresni, ahol meg tudnak bújni, tehát a levél alatt. Nem sok keresgélés után megtaláltam egy ugróvillást, ők általában talajlakók, vagy talajhoz közeli életmódot folytatnak, ez megmagyarázza azt, hogy mit keresetett a szamócán. Találtam még egy hosszúkás petét, vagy tojást; pontosan nem tudom, hogy mi lesz belőle. 

 

Az epren élő ugróvillás Fotó: TikTok/plantprotecting

„Gombás levelek is voltak rajta”

A szakember azt tanácsolja, hogy a bolti epret minden esetben mossuk meg, mielőtt elfogyasztjuk.

Ne csak azért mossuk meg a szamócát, mert előfordulhat rajta egy-két rovar, hanem mert a szamócát permetszerekkel kezelik és kézzel szedik, kézzel válogatják. Egyébként még atkák nyomait is véltem felfedezni, illetve apró gombás levelek is voltak rajta. Persze nem kell rettegni ezektől; a gyomorsav valószínűleg elintézi őket 

- tanácsolta a növényorvos. „Véleményem szerint a talajban, vagy a talaj közelben termesztett zöldségeket és gyümölcsöket érdemes megmosni” - tette hozzá.

 

Rita korábban megmutatta, hogy mennyi baktérium telepszik egy bolti zsemlén

Meglepő mennyi baktérium kerülhet egy koszos kézről a bolti pékárukra. A gyanútlan vásárló nem is gondolná, hogy a kiválasztott zsemléjét előtte hányan fogdosták már össze és ezáltal mennyi bacilus leledzik a kiválasztott terméken.

"Boltban kiválasztottam két random zsömlét, majd az egyikről mintát vettem. Az első napon egy baktériumkolónia nőtt fel, de a harmadik napra már megjelent a többi baktériumkolónia és gombatelep is. A válogatással egyébként nem lenne probléma, hogyha ezt nem a koszos kezünkkel tennénk, ugyanis nyilvánvaló, hogy ezek a kezünkről kerülnek oda. Ezek a mikroorganizmusok egyébként nem veszélyesek ránk nézve, főleg nem egy egészséges immunrendszernek. Na meg persze ott a gyomorsav" - összegezte a növényorvos.  

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek