tóth gabi
A macskák édes nyávogó szőrgombócok. De ez senkit se tévesszen meg. Brit kutatások ugyanis alátámasztották, hogy a cicák rendkívül sok betegséget vihetnek át az emberre.
Nagyon sokan imádják a macskákat. Mondván olyan cukik, kedvesen dorombolnak, bújnak, de nem árt elővigyázatosnak lenni. Természetesen nem azért, mert ragadozók és egy csapással leterítik a gazdájukat, hanem vadászó mivoltjukból fakadóan terjesztik az embert is veszélyeztető betegségeket.
Nagyon fontos a megelőzés, hiszen amennyiben odafigyelnek rá a macskatartók, hogy a kedvenc ne menjen ki a házból, az ember is biztonságban van. Ugyanis ha a lakásban a kanapén, és az ágy alatt futkároznak és játszanak nem jelentenek különösebb veszélyt. De ha már elhagyják a számukra védelmet és biztonságot jelentő lakás falait, könnyen találkozhatnak betegségeket terjesztő állatokkal, így akár ők is megfertőzödhetnek és egy simogatás és kényeztetés során az emberre is átterjeszthetik azt. Ezeket a betegségeket a gazdák is könnyen elkaphatják, melyek akár a lábukról is ledöntheti őket.
A macskák nagy vadászok. Zsákmányaik közt szerepelnek a madarak, a kisebb rágcsálók, és a legtöbb betegséget hordozó denevérek is. Így céltáblájává válnak a kórokozóknak, amit könnyen át tudjanak terjeszteni az emberre is.
A brit kutatók a macskák és a denevérek találkozásait vizsgálták, és ebből az derül ki, hogy a veszélyes betegségek terjesztésében a kedves cuki házikedvencek nagyobb szerepet játszanak, mint hordozók. A tanulmány alátámasztja, hogy világszerte a házi macskák denevéreket zsákmányolnak.
A legfontosabb megelőzési módszer, a gazdák nem engedik ki a lakásból a kis kedvenceiket, ezzel kiküszöbölhető a vadon élő állatokkal való találkozásuk. Továbbá a kutatók azt javasolják, hogy ha a háziállatokon betegségre utaló jelek mutatkoznak, azonnal forduljanak a gazdák állatorvoshoz.