kulcsár edina
Továbbra is nagyon magas a koronavírusos fertőzések száma Ausztriában. Ráadásul az elkövetkező hetekben a valódi influenza- megbetegedések száma valószínűleg meredeken emelkedni fog.
A múlt héten csaknem 190 000 embert regisztráltak influenzás vagy koronavírusos tünetekkel Ausztriában. A csökkenés az előző heti 300 ezeres számhoz viszonyítva jelentősnek mondható, ám a veszélyt nem sikerült elhárítani – figyelmeztet az egészségbiztosítási pénztár (ÖGK) főorvosa, Andreas Krauter az oe24.at internetes oldalon.
A szakember szerint különösen aggasztó, hogy a skandináv országok máris növekvő influenzaaktivitásról számolnak be. Krauter növekedésre számít a következő hetekben Ausztriában is, védelmi intézkedésként az FFP2 maszk viselését javasolja, nemcsak a Covid, hanem az influenza és a megfázás ellen is. Krauter mindenkit arra kér, hogy használja ki az influenza és a koronavírus elleni védőoltás lehetőségét. Kiemelte, hogy a krónikus betegek, valamint a 60 év felettiek kapjanak védőoltást, mivel ezeknél a lakossági csoportoknál fokozott a kockázata annak, hogy a betegségnek súlyos következményei lesznek.
Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint csökken a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja, bár az eredmények továbbra is emelkedett értékeket mutatnak. A mintavételi helyszínek felénél a tendencia stagnál, ugyanakkor csökkenés észlelhető Békéscsabán, Budapest Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén, Debrecenben, Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett, Salgótarjánban és Székesfehérváron, míg emelkedés egyedül Szekszárdon látható. A SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja 3 helyszínen a magas, a többi 19 mintavételi helyen az emelkedett tartományba esik.
Az 50. héten, december 11. és 17. között 40 százalék felett volt a Covid-pozitivitás a népegészségügyi mintavételeknél – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Védőoltási Osztályának vezetője. Molnár Zsuzsanna hozzátette: jelenleg – csakúgy, mint a legtöbb európai országban – hazánkban is az omikron és alvariánsai okozzák a legtöbb megbetegedést. A koronavírus elleni védőoltás elérhető a hazai oltópontokon. Jelenleg idehaza 25 kórház, illetve egészségügyi intézmény működtet oltópontot, melyek általában a vármegyei kórházakban, az orvosi egyetemen, valamint a fővárosi centrumkórházakban kereshetők fel. Időpontot foglalni változatlanul az EESZT felületén lehet, illetve az adott egészségügyi intézmény honlapján is lehet tájékozódni azzal kapcsolatban, hogy konkrétan mi a teendő.
A járványügyi osztályvezető közölte: ahogyan maga a koronavírus is sokat változott az elmúlt időben, ugyanúgy a Covid elleni védőoltás is „átértékelődött egy kicsit”. Jelenleg a nemzetközi és a hazai adatok egyaránt azt mutatják, hogy a súlyos koronavírusos megbetegedések elsősorban az idős, krónikus alapbetegségben szenvedő embereket érintik. Ők kerülnek leggyakrabban kórházba, intenzív osztályra, ezért jelenleg elsősorban számukra ajánlott a koronavírus elleni védőoltás. Molnár Zsuzsanna ugyanakkor megjegyezte: életkortól függetlenül a krónikus betegségben szenvedő, csökkent immunitású személyek is kérhetik a védőoltást, mint ahogyan az egészségügyi dolgozók is.