tóth gabi
Máté rossz csigolyával született, amit 14 éves korában meg is műtöttek, hogy elkerülje a bénulást. A baj azonban épp ekkor történt: a második műtéte után deréktól lefelé teljesen lebénult. Máté sosem adta fel: négy műtét után újra megtanult járni, most pedig másokat motivál.
Sávai Máté története bejárta az egész országot, amikor a TV2 Napló riportjának hála 2013-ban megismerték az emberek az akkor tizenéves fiú történetét a lebénulástól a járásig. Sávai Máté egy nem mindennapi eseményeken van túl, pedig még csak 26 éves. Az élet kemény feladatok elé állította, kétszer lebénult, de sosem adta fel, míg meg nem tanult újra járni. Most, 10 évvel a riport után megkerestük a fiatalembert, aki azóta sikeres vállalkozó lett és boldog párkapcsolatban él.
Máté egy teljesen átlagos gyermek volt, állítása szerint tipikus osztály bohóca. Dombóváron élt családjával, programozó szeretett volna lenni, a gerincproblémáiról pedig már évek óta tudott. A gond akkor kezdődött, amikor 13 évesen lett egy púp a hátán. Az orvosok ekkor azt mondták, hogy ezt a rossz csigolyája okozza, amit ki kell műteni, különben akár le is bénulhat.
Természetesen belementünk, ott kezdődött a baj. Az első műtétre pontosan 3 nappal a 14. születésnapom után került sor, nem volt egy túl boldog szülinap
– idézte fel Máté, akit nem csak egyszer műtöttek, szükség volt egy második beavatkozásra is. A baj ez után történt: A műtét során sérült a gerincvelője, Máté pedig a beavatkozás utáni második éjjel arra kelt, hogy nem érzi a lábát.
„Így utólag visszagondolva, tényleg horror az egész. Akkoriban viszont sokat segített, hogy még csak 14 éves voltam, ezért felfogni is csak az akkori eszemmel tudtam, hogy mi is történik. Furcsálltam, természetesen meg is ijedtem. A szüleimnek ezt sokkal nehezebb volt feldolgozni, eléggé eluralkodott az ijedtség és a pánik" – emlékezett vissza Máté, aki a történteket akkoriban egy komoly sportsérülés szintjén kezelte, mintha egy focista lenne, akinek ki kell hagynia pár hónapot. A motivációt is kedvenc focistája, példaképe Cristiano Ronaldo adta.
Miután lebénultam megfordulni sem tudtam az ágyban hetekig, a sok fekvéstől pedig mindenem, folyamatosan fájt. Minden kínlódás volt, és úgy tűnt, egy örökkévalóság. Ehhez képest, a kerekesszékes lét már megváltás volt
– mesélte Máté.
Máté a bénulás után az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetbe került.
„Hamar rájöttem, hogy itt nem az lesz, amit elképzeltem. Mindig, mikor azt kérdeztem, hogy mikor fogok újra járni, kitérő válaszokat kaptam. Pár hónap múlva már szépen lassan elkezdtek a kerekesszékes életre „nevelni”, és jöttek a szakvélemények is, miszerint én már így maradok" – mondta Máté, akinek a szüleit is erre készítették fel az orvosai.
Kiosztottam az orvosokat, majd megígértem anyunak, hogy újra járni fogok. Folyamatosan kutatta a család, milyen lehetőségeim vannak a gyógyulásra és volt, ami be is vált, sokat segített
– vallott Máté, akinek az életéből 2 év szólt a lebénulás elleni küzdelemről és arról, hogy újra járni tudjon. Az első lebénulása után egy Svájcban dolgozó magyar gerincsebész, Jeszenszky Dezső vállalta el a fiú megműtését, a beavatkozás azonban nem hozott teljes sikert, a fiú ismét lebénult. Végül egy 4. műtétnek és Jeszenszky doktornak Máté fokozatosan, a segédeszközöket elhagyva újra megtanult járni.
Boldog évek jöttek. Megvoltak a maga nehézségei, de mindent ellensúlyozott az, hogy visszakaptam a járásom. A mai napig elég egy lábzsibbadás, vagy egy fura érzés a lábamban, és egyből hevesebben ver a szívem. Izomgörcseim a mai napig vannak és kb. 90%-ban jött vissza minden érzés, mozgás. A hátamnak egy jó részét azonban a mai napig nem érzem
– mesélt a fiatal férfi, aki már 19 évesen munkába állt home office-ban. Az emberek fejében örökre ő maradt a fiú, aki felállt a kerekesszékből.