kulcsár edina
Az elmúlt hat év legerősebb napkitörését észlelték a tudósok szilveszterkor, ami kedden érte el bolygónkat. Egy napkitörés képes megzavarni a műholdakat és az elektromos hálózatokat is. Akár ez is állhatott a keddi országos technikai zűrzavar mögött.
Apokaliptikus pillanatoknak lehettünk tanúi kedd napközben, amikor egyik pillanatról a másikra áramellátási hiba okozott problémákat országszerte. A Vodafone és a Magyar Telekom szolgáltatásai is akadoztak vagy teljesen szüneteltek. Sokaknál az internet sem működött és nem volt fogható a TV adás sem. A szakemberek folyamatosan dolgoztak a hiba elhárításán, így a legtöbb helyen szép lassan helyreállt. Az viszont, hogy mi okozhatta az áramszünetet kérdéses volt, egészen mostanáig.
A keddi problémák hátterében sok minden állhat, akár az az X5-ös osztályú napkitörés is, amit szilveszterkor észleltek a tudósok és kedden érte el a Földet. A jelenség az elmúlt hat év legerősebb napkitörése volt, így nem lepődnénk meg, ha ez okozta volna a szolgáltatók áramellátási hibáját is, ami megbénította kedden az internetet és a telefonhálózatokat. A napkitörés ugyanis köztudottan kommunikációs problémákat és áramkimaradásokat okozhat, de bezavarhat a műholdak működésébe is, így hatással van az internetre és egyéb szolgáltatásokra is.
Egy, a NASA által bemutatott új tanulmány fontos figyelmeztetést tartalmaz az újévre vonatkozólag: a tanulmány szerint 2024 elején napviharok érhetik el bolygónkat, ezzel akár megzavarva minden hálózatot és műholdat a Föld körül – írta meg a Daily Mail. A szakemberek korábban azt nyilatkozták, hogy az adatok szerint a 2024-ben érkező napkitörés rendkívül erősnek ígérkezik, és akár egyes hálózati rendszerek teljes összeomlását, valamint csaknem bolygószintű áramszünetet okozhatnak.
A NASA szerint pedig jobb, ha ehhez hozzászokunk, ugyanis a jelenlegi naptevékenység összhangban van azokkal az előrejelzésekkel, amelyek szerint a Nap továbbra is különösen aktív lesz a 11 éves ciklusának előrehaladtával – írta meg a ma.hu, hangsúlyozva, hogy a napmaximum közeledtével az év során több kitörés, CME és az azt követő geomágneses vihar várható. A NASA szerint nagyon fontos nyomon követni a Nap tevékenységét, mert időnként kiszámíthatatlanul viselkedik, szélsőséges esetekben pedig akár az életünk is veszélybe kerülhet.