tóth gabi
A tél még hosszú, kitartunk, üzenték a gazdák a kormánynak, ha nem teljesítik követeléseiket. Újabb tüntetésekre szólítottak fel a gazdaszövetségek.
Hétfőn gazdálkodók és szállítmányozók ezrei gyűltek össze nehézgépekkel a berlini Brandenburgi kapu környékére szervezett tüntetésre. Becslések szerint jóval több mint 5000 jármű, traktor és teherautó érkezett a fővárosba – idézték német lapok a rendőrség szóvivőjét. Az egy hete kezdődött országos tiltakozásokon a gazdák a szövetségi kormány megszorító politikája, a több mint 70 éve fennálló mezőgazdasági gázolaj-kedvezmény megszüntetése ellen tüntettek. A kormány látva a gazdák haragját, visszavonta a mezőgazdasági gépjárművekre kivetni kívánt adót.
A Német Gazdák Szövetsége azonban minden csökkentés eltörlését követeli.
A gazdálkodók elnöke, Joachim Rukwied a Brandenburgi kapu előtt mondott beszédében az adóemelések eltörlését követelte, hogy a gazdák továbbra is "biztosíthassák az élelmiszerellátást". Amíg ez nem történik meg, addig a traktorokat nem távolítják el az utakról.
Fontos része vagyunk Németországnak, jobb, ha ezt nem felejti el
– mondta Rukwied a már az emelvényen álló Christian Lindner pénzügyminiszternek.
Lindner felszólalását a gazdák viharos tiltakozása kísérte bekiabálásokkal, tehénkolompok kongatásával. A pénzügyminiszter azt mondta: "Megértem a tiltakozást, a tiltakozás jogos és békés." De nem sikerült csillapítania a gazdák haragját. Ugyanis közölte: a mezőgazdasági gázolaj támogatásának csökkentését nem vonják vissza azonnal.
A Brandenburgi kapunál tartott demonstrációval egy időben zajló Green Week mezőgazdasági vásáron a mezőgazdasági és környezetvédelmi szervezetek szövetsége január 20-ra ismét tüntetésre szólított fel. „Elegünk van!” – üzenték a kormánynak. A költségeket fedező termelői árakat és a tisztességes földárakat követeltek.
A Bajor Gazdák Szövetsége korábban azzal fenyegetőzött, hogy megakadályozza a németországi élelmiszerellátást!
Eddig tartózkodtunk az infrastruktúra, például az élelmiszerellátás blokkolásától
– mondta Günther Felßner, az egyesület elnöke az Augsburger Allgemeinének.
Holger Hennies, az alsó-szászországi LandVolk elnöke közölte:
Kitartunk. A tél még hosszú. Csak figyelmeztetni tudom a politikusokat, hogy másként kormányozzanak, mint ahogyan jelenleg teszik.
A nagy berlini tüntetésen nemcsak a gazdálkodók, hanem a közlekedési ágazat is irányváltásra szólította fel a szövetségi kormányt. „A mi iparágunknak is elege van” – kiáltotta Dirk Engelhardt, a szállítmányozási szövetség (BGL) igazgatótanácsának szóvivője a berlini Brandenburgi kapunál több ezer tüntető előtt. Bírálta a kamionokra kirótt útdíjemelést.
A középvállalkozások szövetsége (BVMW) bejelentette, a jelenlegi tiltakozások nem csak a gazdálkodók ügye.
Az ország legjobban teljesítői polgárainak egzisztenciális aggályait egyre inkább figyelmen kívül hagyják a politikusok
– mondta Christoph Ahlhaus, a BVMW szövetségi elnöke.
A közvélemény-kutatások adatai is azt jelzik, hogy ami jelenleg a német utcákon történik, az több, mint a gazdák tiltakozása: ez lázadás a kormány ellen.
Ahogy a Ripost korábban megírta, a lakosság többsége támogatja a gazdák követeléseit, 45 százalék pedig maga is utcára vonulna, hogy tiltakozzon a kormány politikája ellen.
A BILD INSA-felméréséből kiderül, hogy a megkérdezettek 69 százaléka támogatja a gazdák követeléseit, és mindössze 22 százalék ellenzi a tiltakozást.
A Forsa felmérése szerint pedig a megkérdezettek 81 százaléka megérti a gazdálkodók útlezárásait. Csak 18 százalék ellenzi azt.
Az emberek hangulata egyre rosszabb az országban. Egy december közepén készült kutatás szerint a megkérdezettek 68 százaléka nem bízik az őket kormányzó politikusokban, 45 százalékuk akár tüntetne is a kormány ellen. Olaf Scholz kancellár népszerűségi mutatója 19 százalékra zuhant, és a németek kétharmada már leváltaná posztjáról.