kulcsár edina
A békásmegyeri piacnál egy korcsolyapálya öltözősátrát szaggatta meg az orkán erejű szél, de kibillent a Balaton is és több helyen leszakadtak a vezetékek.
Rekordot döntött a budapesti és az országos legmagasabb napi széllökés. A hidegfront érkezése szerdán erősítette az északnyugati szél erejét, majd csütörtökön már viharossá fokozódott. Sokan szombatra virradó éjszaka is rosszul aludtak a hatalmas széllökések miatt. A hivatalos mérések szerint a János-hegyen mérték a legerősebb széllökést csütörtökön, amely elérte a 110,5 km/h sebességet. Ez az érték új napi fővárosi és országos szélrekordot jelent január 25-ére. A korábbi budapesti napi szélrekordot még 1984-ben regisztrálták Örsöd állomáson, akkor 108,7 km/h-val tombolt a szél. Az országos napi szélrekordot pedig Pogány állomáson mérték szintén 1984-ben, amikor a legerősebb regisztrált széllökés 109,1 km/h volt.
A békásmegyeri piacnál lévő korcsolyapályán széttépte a viharos szél az öltözősátrat. Az ablakok szétszakadtak, de a felső tetőrészt is megtépázta az elképesztően erős szél. A jégpályára csak reggel érkezett egy-két gyermekcsoport, akik nem maradtak sokáig. A kinti árusok is hamar bezártak.
Brutális ereje van a szélnek. Felhajtottuk az oldalát, de széttépte a sátrat az ablakoknál. A gyerekek, akik reggel jöttek, ők sem maradtak sokáig, azóta nincs senki a jégpályán
- mesélte egy fiatal srác, aki a jégpályát üzemeltette.
A Balatonnál is mint jelentős méretű vízfelületnél ismert a "szélkihajtás" vagy "szélárterelés" néven emlegetett jelenség, amikor az erős szél hatására a Balaton egyik partján a vízszint lecsökken, míg a másik parton emelkedik. Ez a jelenség a szél hatására keletkező vízáramlás eredménye, amely azért alakul ki, mert a szél a vízfelületet fújja a tó egyik végétől a másikig. Amikor az erős szél hosszabb időn keresztül fúj egy irányból, a víz az adott part felé sodródik, csökkentve annak vízszintjét, miközben a szél ellenkező oldalán a vízfelület emelkedik. Ilyenkor akár több 10 centiméterrel is emelkedhet a vízmagasság mint ahogy az alábbi videóban is látszik, hogy már majdnem a part magasságában van a vízszint.
A Ferihegyi reptéren is hatalmas volt a szél, ami komoly kihívást jelentett a repülők számára. A viharos széllökések megnehezítették a repülőgépek leszállását és felszállását egyaránt. A leszálláskor a szél által okozott turbulencia és oldalszél jelentős ingadozásokat okozhatott a repülőgépek irányításában, megkövetelve a pilóták különösen óvatos és precíz manőverezését. Emellett a felszálláskor a nagy sebességre és az instabil légáramlásra való felkészülés is kiemelt figyelmet igényelt a pilótáktól, hogy biztonságosan emelkedjenek fel a földről és elhagyják a viharos légteret. Az Emirates járatán jól látható hogy mozgatta a hatalmas Boeing 777-es gépet a szél Ferihegynél a leszálláskor.
Rendkívül erős szél miatt a törökbálinti Raktárvárosi útnál leszakadt egy nagyfeszültségű elektromos vezeték. A helyszínre kivonult a katasztrófavédelem és a rendőrség, míg a szolgáltató munkatársai azon dolgoztak, hogy elhárítsák a hibát. A javítást gyorsan elvégezték - adta hírül a település polgármestere, Elek Sándor.
A szomszédos Érden is hasonló problémával szembesültek a helyiek, ott azonban egy közlekedési lámpa szakadt le, ami miatt a rendőrség időlegesen lezárta a Bem téri kereszteződést. A Magyar Közút gyorsan javította a problémát.
Mire figyeljünk szélvihar esetén:
A koponyeg.hu előrejelzése szerint ma már mérséklődik valamelyest a szél és január 28-án, vasárnap már teljesen elcsendesedik. A hétvégén a napi maximumok elérhetik a 6-7 fokot.