kulcsár edina
Kedden is folytatódtak a tüntetések Németországban. A gazdák csütörtökig adtak haladékot a kormánynak. Ha addig nem teljesítik maradéktalanul a követeléseiket, akkor újabb országos demonstrációba kezdenek.
Egy nappal a Brandenburgi kapunál tartott nagygyűlés után, Berlinben folytatódtak a gazdák tiltakozásai – írja a Berliner Morgenpost. Reggel 9 óráig tartott a gazdálkodók virrasztása a Brandenburgi kapunál. A brandenburgi gazdálkodók elnöke, Henrik Wendorff pedig bejelentette, hogy további tiltakozások lesznek Berlinben.
Most a Bundestagon múlik, hogy a képviselők bizonyítsák, teljesítik-e a gazdák követeléseit – mondta Wendorff. Ezen a héten a Bundestag tárgyalja a 2024-es szövetségi költségvetést, és ennek keretében döntenek a mezőgazdasági gázolaj adómentességének fokozatos megszüntetéséről, ami az üzemanyag árának drágulását jelenti a gazdák számára. Wendorff nem kertelt:
„Ha nem történik változás, újra az utcára megyünk. Ebben mindannyian egyetértünk.”
Kedden Berlinben két traktoros felvonulást terveznek, majd a tiltakozók a Brandenburgi kapuhoz akarnak vonulni.
„Ez jelzés a szövetségi kormánynak: visszajövünk”
– mondta a kerületi gazdálkodók egyesületének elnöke, Jens Schreinicke a Berliner Morgenpostnak.
Nyilvánvaló, hogy a gazdák haragja az egész ország haragja. A polgárok több mint 70 százaléka támogatja a tüntetéseket. Bár a traktorkonvojok egész városokat bénítanak meg, a járdákon a járókelők mégis biztatják őket. Többről van szó, mint a gazdákat érintő adóemelésekről. Sok polgár örül annak, hogy a gazdáknak van bátorságuk kimondani, hogy a kormány becsapta őket. A gazdák látszólag az adóteher ellen mennek az utcára, de valójában a rendszer ellen tüntetnek.
Most az összes őrült kormányzati pénzkidobás az asztalra kerül. Miért csökkentik a gazdáknak nyújtott támogatásokat, amikor a külföldi bevándorlók állampolgári juttatásba részesülnek, miért fizet a német adófizető azért, hogy Kolumbiában az ott élők „zöld hűtőszekrényt” vásároljanak, hogy a Közép-Afrikai Köztársaságban klíma- és városbarát projektek készüljenek. Támogatják-e a polgárok, hogy a kancellár 200 millió eurós VIP helikopteren járhassa az országot? Rendben van-e a gazdák megsarcolása, amikor csak a berlini Komische Oper 487 milliós felújítása önmagában nagyobb összeg, mint az a 440 millió euró, amit a kormányzat a gazdáktól akar adóemelésként akar beszedni.
A világsajtó csodálkozva számol be a tiltakozásokról: a gazdálkodók „ijesztgetik az ország főnökeit” – írja az Economist című brit magazin. A Bloomberg amerikai portál pedig kijelenti:
„A gazdák vezetik az Olaf Scholz elleni felkelést.”
És ez a jelek szerint valóban így van.