kulcsár edina
Így néz ki a szupereszköz: különleges ajándékot kaptak karácsonyra a tűzoltók.
Az ünnepi szezonban a Magyar Katasztrófavédelem egy különleges karácsonyi ajándékkal lepte meg a tűzoltókat: 21 darab, összesen 50 millió forint értékű e-oltólándzsával, amelyek hatékonyan oltják el az elektromos járművek tüzeit. Az új "csodafegyverekkel" minden vármegyét felszereltek, így az ország minden pontján növelik a tűzbiztonságot, különös tekintettel az elektromos autókra.
Az elektromos autók szerencsére nagyon biztonságosak, ritkán gyulladnak ki. Egyrészt a gyártók is erősen törekednek a biztonságra, másrészt az ország elektromos autóparkja még nem túl nagy és a forgalomba lévő modellek meglehetősen fiatalok. A készítők ráadásul fizikai védelemmel is ellátják az akkumulátorokat, amiket egy vastag fémlemez véd a külső sérülésektől. Azonban ahogy nő az autóállományon belüli számuk, úgy a tűzesetek is gyakoribbak lesznek, mint ahogy láthatjuk ezt a folyamatosan növekvő számokból is.
Az elektromos autótüzeket főleg sérülések okozzák, amik nem kívánt kémiai folyamatokat okoznak, ami hatására felforrósodik az akkumulátor, mígnem kigyullad. Az ilyen tüzek azért nagyon veszélyesek és jelentenek nagy kihívást a tűzoltóknak, mert az égés közben oxigén és éghető gázok keletkeznek. Ezek az anyagok amellett, hogy rendkívül mérgezőek, ráadásul kiválóan égnek, a keletkező oxigén pedig táplálja is az égésüket. Így hiába vonják meg az oxigént – például takarják le oltótakaróval a kocsit – az égés ugyan úgy folytatódik tovább.
Az akkumulátorok így égésük közben akár méteres szúrólánggal is éghetnek, ami rendkívül veszélyes. Az egyetlen megoldás az oltásra így a hűtés maradt, ami azért nehéz, mert az akkumulátor külső védőburka gátolja azt. Olyan, mintha úgy akarnánk eloltani egy tetőtüzet, hogy közben a cserepet locsoljuk.
– mondta lapunknak Mukics Dániel tűzoltó alezredes.
Az e-oltólándzsák használata egy innovatív megközelítés az elektromos járművek tűzvédelmében. A speciális eszközök segítségével a tűzoltók gyorsan és hatékonyan juthatnak hozzá az égő akkumulátorokhoz, miközben minimalizálják a környezeti károkat. Az oltólándzsák célja, hogy a víz közvetlenül az égő akkupakkba jusson, ezzel hatékonyan elnyomva az égési folyamatot. ehhez egy különleges lándzsahegyet használnak, ami a legkeményebb védelmet is átüti, amivel vizet juttat az égő akkumulátor pakkba.
Az új eszközök beszerzése a katasztrófavédelem évek óta tartó elkötelezettségét tükrözi az alternatív meghajtású járművek tűzvédelmében. Már 2011 áprilisában elkezdték a tűzoltók speciális képzését az elektromos járművekkel kapcsolatos kihívásokra, és azóta az ilyen járművek tüzeire való hatékony reakció beépült a tűzoltók mindennapi gyakorlatába. Az újonnan beszerzett oltólándzsákra a katasztrófavédelem munkatársainak nagyobb arányú kiképzését januárban kezdik majd meg.
A katasztrófavédelem kiemelte, hogy az elektromos járművek tűzvédelmi szempontból nem veszélyesebbek, mint a hagyományos autók. Az elmúlt évek statisztikái azt mutatják, hogy ezekben az autókban keletkezett tüzek száma alacsony, és az esetek túlnyomó többségében maga a jármű gyullad meg, nem pedig az akkumulátor. Ugyanakkor minden járműtulajdonosnak, így az elektromos autók tulajdonosainak is tisztában kell lenniük azzal, hogy mi a teendő tűz esetén.
Baleset, vagy tűz esetén egy elektromos jármű sofőrjének feladatai nem különböznek különösebben a hagyományos, belső égésű motoros járművek vezetőinek feladataitól, hiszen a tűz terjedése sem más a két járműtípus esetén, hiszen nagyjából ugyanannyi éghető anyag található bennük. A hangsúly az áramtalanításon és az akkumulátorok folyamatos hűtésén, azok visszagyulladásának megakadályozásán van, ez már többnyire a kiérkező tűzoltókra hárul. Tapasztalataik szerint a balesetet szenvedett e-járművek akkumulátora általában nem károsodik.