tóth gabi
Akár 50 km/órás sebességgel is kirepülhetnek a pezsgős üvegek dugói. Az orvosok szerint ezért jobb lenne a csavaros kupak, vagy legalább lássák el a palackokat sérülésre figyelmeztető címkével.
A szilveszter és a karácsonyi ünnepek kötelező kelléke a pezsgő. Azt azonban sokan figyelmen kívül hagyják, hogy egy rosszul elsült pezsgőbontás akár vakságot is okozhat, így nem árt vigyázni. Mindössze 0,05 másodpercbe telik, amíg egy parafa eljut egy 0,75 literes palackból az arcra – írja a DailyMail. A dugók ráadásul az autógumi háromszoros nyomásával lőhetnek ki, ami potenciális vakságot okozhat bárkinek, akinek a szemébe ütközik – teszik hozzá.
A Cambridge-i Egyetem Szemészeti Tanszékének szakértői és kollégái szerint a figyelmeztetés túl óvatosnak tűnhet, de a parafa szemsérülések jelentős veszélyt jelentenek a szem egészségére. Épp ezért azt javasolják, hogy a palackokat lássák el figyelmeztető címkékkel, és az ünneplők tegyenek óvintézkedéseket, például nyitás előtt hűtsék le a palackot, mert az csökkenti a nyomást és a parafa sebességét is. De ilyen jó tanács az is, hogy ellensúlyozzuk a parafa felfelé mozgó erejét azzal, hogy lenyomjuk.
Ha a dugó eltalálja a szemünket, olyan sérüléseket szerezhetünk, mint a a retina leválása, vérzés, traumás szürke hályog kialakulása, vagy a lencse rendellenes helyzete. Egy 2005-ben publikált tanulmány szerint ráadásul a palack tetejével kapcsolatos szemsérülések 71 százalékáért a pezsgősüvegdugók felelősek Magyarországon.
Aki nem hiszi, milyen veszélyes lehet egy rosszul végzett pezsgőbontás, az járjon utána: íme két valódi eset.
A Love Island valóságshow sztárja, Theo Campbell jogilag vak lett jobb szemére, egy Ibizán töltött nyaralás után. 2019-ben ugyanis „kettéhasadt” Campbell jobb szeme, miután a pezsgődugó kilőtte. De ha egy példa nem lenne elég, hasonlóan járt tavaly Biniam Girmay kerékpáros is, aki kinyitott egy üveg prosecco-t a győztesek dobogóján, hogy megünnepelje Giro d'Italia-győzelmét. A parafa úgy megütötte a sportoló szemét, hogy vissza kellett vonulnia a verseny következő szakaszából.
A hasonló balesetek elkerülése miatt javasolják az orvosok, hogy a parafa dugók helyett, inkább csavaros kupak kerüljön a pezsgőkre is, vagy legalább lássák el az üvegeket egy figyelmeztető címkével. Ez az ötlet már csak azért is üdvözlendő, mert sokan épp az ilyen balesetektől félve nem mernek pezsgőt bontani. A szilveszteri buli kötelező kellékéről azonban senki nem szeret lemondani.
A palackokat hűtsük a megfelelő hőmérsékletre (6 ° C - 10 ° C), mert ez csökkenti a parafa túl gyors kipattanásának kockázatát. Távolítsuk el a fóliát. A parafát a drótkosár meglazításának pillanatától kezdve biztonságosan tartsuk a helyén, majd döntsük meg a palackot 30 fokos szögben. Fogjuk meg a parafát, és a másik kezünkkel a palack nyakát. Tartsuk stabilan a palackot, majd pici billegtető mozdulatok közben óvatosan távolítsuk el a dugót. Ha jól csináltuk, az üveg halkan, szépen szabadul meg a nyomástól, nem pedig robbanva, hangosan. Egészségünkre!