Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.22.
Módosítva: 2023.12.22.

Ma lesz a leghosszabb éjszaka: így vonzhatod be ezen a napon a szerencsét, ami egész jövő évben kitart!

Pénteken lesz a téli napforduló, vagyis az év leghosszabb éjszakája. Ettől a naptól kezdve végre a világosságé a főszerep, ráadásul a szerencse is mellénk szegődhet.

Pénteken lesz a csillagászati tél kezdete. A téli napforduló az északi féltekén általában december 21-ére, ám idén 22-ére esik. Ezen a napon ünnepeljük a fény diadalát a sötétség felett, ugyanis péntektől végre hosszabbodnak a nappalok. Azonban még a leghosszabb éjszaka következik, amely eseményhez számtalan hiedelem és babona kötődik. Az év legrövidebb napja a népi hagyományok szerint átsegít bennünket a nehéz helyzeteken, hogy végre beköszönthessen a fény, és vele együtt a békesség és a szeretet. Sokan azt gondolják, ezen a napon a negatív energiák kerülnek előtérbe, ám ezt a napot inkább a szerencse bevonzására lehet felhasználni.

Magyarországon a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, majd innentől pedig délről észak felé kezd mozogni. Fotó: pixabay

A legtöbb kultúrában számos ősi, népi szokás kapcsolódik a téli napfordulóhoz. Ilyen az ókori római Saturnalia, a zsidó Hanuka, az afroamerikai Kwanzaa, vagy maga a karácsony, melyet valószínűleg Mithrász napisten kultuszából, illetve több pogány ünnepből vett át a keresztény vallás.

Az ősi magyarság egyik legnagyobb ünnepe is a Téli napforduló, vagy ahogyan akkor hívták a Karacsun volt. A “kara”- feketét, sötétet jelent a türk nyelvekben és feltehetően a régi magyar nyelvben is, valamint a “csun” fordulás szóösszetételből állt össze az ünnep elnevezése: Karacsun. A fény csökkenésének, növekedésbe való átfordulását, a tavasz és megújulás reményét ünnepelték az ősi hitvilágban. A Karacsun olyan erősen gyökeredzett a magyar hagyományban, hogy a magyarság körében jóval később meghonosodott keresztény ünnepre a Karácsonyra, Jézus születésére is ezt a szót vették át. 

Tüzekkel ünnepelték a fényt

Régen ilyenkor sokan tüzet raktak a sötétben, hogy megünnepeljék a legsötétebb éjszakát, és azt, hogy innentől kezdve a fény kezdi visszavenni a hatalmát. A hagyomány szerint a kihűlt fadarabok segítségével kell új tüzet gyújtani, hiszen ezzel őrizhetjük meg a jövőre ezeket a pozitív energiákat.

Bonfire,In,The,Forest
Kihűlt fadarabbal kell tüzet gyújtani. Fotó: yuratosno3

Ezek a babonák hozzák a gazdagságot

A csillagszóró a karácsonyi időszak egyik kedvelt eszköze, ám a hagyomány szerint bő új esztendőt hoz a szikraeső. Egy másik szokás szerint az asztalokra teli gyümölcskosarakat kell tenni a bő termés, vagyis a gazdagság érdekében.

Az év utolsó mulatsága volt

A téli napforduló különösen fontos ünnep lehetett már az őskorban is. Az éhezés január és április között megszokott volt: így soha nem tudhatták, hogy megélik-e a következő tavaszt. A téli napfordulós mulatság volt az év utolsó ünnepe. Ma ez a szilveszteri mulatság. A jószágok nagy részét levágták, hogy télen ne kelljen etetni őket: és szinte ez volt az egyetlen nap az évben, amikor friss húst tudtak enni. A sör és a bor jó része is ekkora erjedt meg és vált ihatóvá. 

Valahol épp tombol a nyár

Ne feledjük azonban, hogy december 22-e földünkön nem mindenütt az év legrövidebb napja, hiszen a déli féltekén akkor süt leghosszabb ideig a nap.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek