kulcsár edina
Nem csak a rezsiköltségek miatt nem mindegy mivel díszítjük fel a lakást. A saját egészségünk és az értékeink biztonsága érdekében is fontos, hogy jó minőségű legyen a karácsonyi dekoráció!
Egy rossz minőségű fényfüzér, világító dekoráció akár áramütést is okozhat, de ki is gyulladhat tőle a lakás. Sőt, már annyi is elég lehet egy karácsonyi balesethez, hogy rosszul használjuk az adott dekorációs elemet, például a beltérit kültéren. Ezekre kell figyelni a karácsonyi dekoráció vásárlásakor, illetve használatakor!
Szinte minden évben végez valamilyen karácsonyi égőkkel, világító dekorációkkal kapcsolatos vizsgálatot az épp illetékes fogyasztóvédelmi hatóság, ami most az Igazságügyi Minisztérium. A tesztek során pedig gyakran találnak balesetveszélyes világító dekorációkat, melyek áramütést okozhatnak vagy kigyulladhatnak és lakástűz is lehet belőle. Annak érdekében, hogy ezek a veszélyek elkerülhetőek legyenek, a következőkre érdemes odafigyelni!
A világító dekorációs elemeket lehetőleg valamilyen szaküzletben érdemes megvenni, nem pedig a karácsonyi árusnál vagy a piacokon. Mielőtt kifizetünk valamit, ellenőrizzük, hogy a terméken van-e olyan címke, amin fel van tüntetve a gyártó neve, a termék azonosító jele vagy száma és legalább az alábbi fontos műszaki adatok:
Az is fontos, hogy tartozzon a termékhez egy magyar nyelvű használati útmutató is. Ha egy üzletben, személyesen vásárolunk, alaposan vegyük szemügyre az adott terméket és ellenőrizzük le, hogy minden alkatrészén -a csatlakozódugón, vezetékeken, villogtató egységen- van-e valamilyen jelölés, merthogy ez kötelező. Ilyen jelölés lehet például a típusjel, modellszám vagy a műszaki adatok. Ha az alkatrészeken nincsenek jelölések, akkor inkább ne vegyük meg a díszt.
Például a vezetékek vastagságából: ha vékony a vezeték inkább meg se vegyük a dekorelemet. Hasonló a helyzet a hálózati csatlakozódugók esetében is. A nagyon kicsi csatlakozódugók áramütés-veszélyes helyzetet idézhetnek elő, ezért az ilyet meg sem szabad venni. Aki az interneten vásárol valamilyen világítós díszt, és csak a kiszállítás után derül ki, hogy a fenti kritériumoknak nem felel meg, annak inkább érdemes elállnia a vásárlástól és visszakérni a pénzét.
A villogó fényű termékek legnagyobb veszélyforrása maga a villogtató egység. Ezzel kapcsolatban három dologra érdemes odafigyelni: két oldalról megnyomva ne essen szét, a be- és kimenő vezetékeket ne lehessen betolni vagy kihúzni a villogtató egységből, illetve az egység ki- és bevezető nyílásai ne legyenek éles szélűek.
Csak olyan füzér helyezhető el kültéren, amelynek címkéjén megtalálható az IP44-es jelölés (az IP utáni számok lehetnek nagyobbak is, egészen 67-ig). Ha a címkén csupán egy üres ház szimbólum látszik, akkor ez azt jelenti, hogy csak belső térben szabad használni! Az is fontos, hogy a kültérre szánt díszvilágítás szigetelése csak gumiból készülhet, PVC szigetelésű vezetékekkel készült füzéreket ne tegyünk az erkélyre, udvara, házfalra. Gumiszigetelésű vezetékek például a H03RN-F, H05RN-F, H07RN-F jelölésű vezetékek.
Legyen bármennyire is jó minőségű egy fényfüzér, ha elmegyünk otthonról, mindig húzzuk ki a konnektorból. A tűzoltók azt tanácsolják, hogy ha már megtörtént a baj, de épp otthon vagyunk, az oltás előtt áramtalanítsuk a környező elektromos berendezéseket, a szobát, vagy akár az egész lakást, hogy elkerüljük a további baleseteket. Érdemes megfontolni LED-es világító berendezés vásárlását, mivel ezek egyrészt tartósabbak, másrészt minimális tűzvédelmi veszélyt jelentenek.