Létrehozva: 2023.12.22.

Új kórság terjed? - Hetekig betegek, akik megfertőződnek

Az elmúlt hónapban egyre többen számoltak be arról, hogy az influenzás időszakban egy olyan makacs fertőzéssel küzdöttek, amiből hetekig sem tudtak kigyógyulni. Egy háziorvost kérdeztük arról, hogy mit tehetünk, ha elkaptunk a fertőzést, illetve hogyan mehetünk elébe annak.

Októbert vége óta sokan átestek egy szűnni nem akaró fertőzésen hazánkban, legalább is egyre többen számoltak be arról, hogy az influenzás időszakban egy makacs betegséggel küzdöttek, illetve küzdenek. A tünetek és a fertőzés lefolyása szinte mindenkinél megegyezik: fáradtság, nátha, fejfájás és torokfájás. A panaszok néhány nap után jelentősen javulnak, már úgy tűnik az ember meggyógyult, munka kész, ám gyorsan visszatérnek a tünetek és ez így megy akár három hétig is, miközben az embernek antibiotikumokat kell szednie. Megkérdeztünk egy háziorvost, hogy hányan fordultak hozzá ilyen tünetekkel és, mik a tapasztalatai, megelőzhető-e ez a fertőzés, illetve mit tegyen, aki hasonlót tapasztal magán?

 

Akik átmenetileg meggyógyulnak, majd újra betegek lesznek, azok újra és újra megfertőződnek valami vírussal, azaz nem egy adott betegség okozza ezt. Mégpedig azért, mert szörnyen felelőtlenek az emberek!  Minden légúti tünetes ember fertőz, és még egy náthát sem "szép dolog" átragasztani másra. Aki tüsszög, náthás, köhög, legalább vegyen magára maszkot!

- kezdi doktornő, aki arról is informált minket, hogy a vírusok után az immunrendszer legyengül, így a gyógyulás utáni első napokban még fogékonyabbak vagyunk, és egy újabb ránk tüsszentéstől megint betegek lehetünk. 

"Akkor is - látszólag - egyik betegségből a másikba esünk, ha a kezdeti vírusos tüneteket egész jól, leküzdjük, de a vírus által legyengített nyálkahártyán könnyen megtapadnak a kórokozó baktériumok, és szövődményként már ők okozzák a gyulladást - arcüreg, hörgők, esetleg tüdőgyulladás... vagyis ha a betegség kétfázisú, akkor a 2. fázis már a bakteriális fázis és antibiotikum kell."

- magyarázta a doktornő, aki arról is beszélt a Ripostnak, hogy előfordul, hogy egy adag antibiotikum (5-7 napos) nem elegendő a kórokozók teljes kipusztításához és ilyenkor 14 (vagy akár 21) napig kell szedni az antibiotikumot. 

A Ripost által megkérdezett doktornő szerint a maszkviselés kiemelten fontos egy influenza időszakban is Fotó: Pexels(Illusztráció)/Thirdman

A szakember azt is elmondta, hogyan védekezhetünk a fertőzések ellen:

Egyetlen módon lehetne igazán mindezt kivédeni: aki beteg (csak egy kicsit is), ne menjen emberek közé! Egyébként pedig célszerű megint maszkot viselni zárt, zsúfolt helyeken, és nagyon-nagyon sokat számít a kézfertőtlenítés!!! Hiszen a covid az orron, szemen és szájon át tud bejutni a szervezetbe. A többi vírus inkább csak orron át, illetve belélegezve ("letüdőzve").

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek