kulcsár edina
Rendkívül agresszív nagytestű madár veszélyezteti a hazai lúdpopulációt. Az afrikai vadlúd nemcsak a hazai állományt terrorizálja, hanem a rétisast is elüldözi fészkéből.
Tatán újabb, a térség élővilágát veszélyeztető betelepített faj jelent meg, a nílusi lúd – számolt be a Kemma.hu. Bár Tata leginkább az Öreg-tavon telelő vadludakról ismert, nem mindegyik ludat látják szívesen a vízen. Az agresszív afrikai vadlúd ugyanis nemcsak a hazai vadlúd állományra jelent veszélyt, hanem a rétisasok fészkére is. „A nílusi lúdnak, ahogyan a neve is mondja a Nílusnál lenne a helye, azonban díszmadárként behozták Európába és elszaporodott. A kinézetre mutatós madár azonban nagyon agresszív. Tudunk olyan esetről, hogy kivert egy rétisast a fészkéből, majd elfoglalta azt.
Ha felbukkannak példányok, a vadásztársasággal egyeztetve próbáljuk megakadályozni a szaporodásukat
– mondta el Szabó Máté, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre.
A nílusi lúd eredetileg Észak-Afrika keleti részén, a Szaharától délre, valamint Szíriában volt honos, de mára behurcolták többek között Észak-Amerikába, Új-Zélandra és Ausztráliába, ahol állományuk egyre szaporodik. Európába az első madarak a XIX. században kerültek, méghozzá Angliába. Innen kerültek át Hollandiába, Belgiumba és Németországba, ahol az állományuk folyamatosan nő. A nílusi lúd már Magyarországon is megjelent, 2018-ban például az országos vadlúdszinkron alkalmával a Hortobágyon is észlelték. A vadlúdszinkron azt jelenti, hogy ilyenkor számlálják meg a vonuló madarakat.
A nílusi vadlúd agresszív, fészekfoglaló madár, sasokat, gólyákat rugdos ki a fészkükből, amiket azután elfoglal. Mivel sok problémát okoz a természetvédőknek, helyi gazdáknak, ezért sok országban már kilövik őket a többi madárfaj védelme érdekében, sőt az Európai Unióban az elsők között került fel az inváziós fajok listájára, így a vadludak legnagyobb európai gyülekezőhelyén, a Tatai Öreg-tónál sem látják szívesen.
Tekintsd meg az állatról készült galériánkat a fotóra kattintva: