tóth gabi
Idén a karácsonyi ünnepkör kezdete december 3-ára esik. Ekkor kell például meggyújtani az első adventi gyertyát. Honnan ered ez a szokás és mit érdemes még tudni az adventi időszakról? Összegyűjtöttük!
A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig, vagyis január 6-ig tart. Advent első vasárnapja idén december 3-án van, ami egyúttal az egyházi év kezdete is. Ezt érdemes tudni erről az időszakról!
A keresztény kultúrkörben advent első vasárnapja a karácsony napját, vagyis december 25-ét megelőző negyedik vasárnap, kivéve a görögkatolikusoknál, mert náluk a hatodik vasárnaptól tartják az adventi időszakot. Az advent (ádvent, úrjövet) szó jelentése egyébként nem más, mint eljövetel. Ez az időszak a karácsonyt megelőző várakozás ideje, az Úr eljövetelének várása. Az ortodox kereszténységben a karácsonyt -húsvétihoz hasonlóan-, egy negyven napos böjt előzi meg. Az utóbbi időben erre a karácsony előtti böjti időszakára annak latin nevét, az adventet használják.
Az advent vagyis eljövetel szó eredete a latin adventus Domini kifejezésből származik, ami annyit tesz: az Úr eljövetele. Régebben egyes vidékeken kisböjtnek nevezték ezt az időszakot. Az adventi időszak eredete a 4. századig nyúlik vissza: a gallikán liturgiában a vízkeresztkor (január 6.) tartott felnőttkeresztelést megelőző négyhetes időszak volt az adventi időszak. Az 5. században aztán már a karácsony vált jelentősebb ünneppé, ezért ehhez kötődött az először hathetes, majd a négyhetes advent - írja a Wikipédia.
Az adventi koszorú nem igazán régi szokás. 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette először. Egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát, köztük vasárnapokra 4 nagyobb gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma már az adventi koszorút általában négy gyertyával (3 lilával és egy rózsaszínnel) és fenyőágakkal díszítik, a gyertyákat pedig vasárnaponként (van aki előző este) gyújtják meg az emberek, minden vasárnap eggyel többet, ezzel szimbolizálva az ünnep közeledését. A gyertyák a katolikus szimbolika szerint egyébként egy-egy fogadalomra, személyre, közösségre is utalnak: Ádám és Éva; zsidó nép; Szűz Mária (öröm); Keresztelő Szent János.