tóth gabi
Sokakat elgondolkodtat az egyik népszerű, mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó magyar tiktoker videója. Petruzsán Olivér csak poénból, élő adásban kérte a mesterséges intelligenciát, hogy ábrázolja magát. Miután meglátták az eredményt, szinte valamennyien megdöbbentek.
Amióta a mesterséges intelligencia teret nyert és a köztudatban van, megosztja a közvéleményt: van, akik szerint az emberek jobbkeze, “asszisztense” lehet a munkában és a mindennapokban is. Mások viszont egyenesen veszélyesnek tartják - köztük a világ leggazdagabb embere, Elon Musk is. A mesterséges intelligencia (MI) ellenzői szerint veszélyes: ha már most megtehetné, nemcsak a munkánkat venné el, hanem az emberiséget is elpusztítaná.
Petruzsán Olivér az első tábor véleményét osztja. Még csak 20 éves, de már ilyen fiatalon képes volt elsajátítani a MI kezelésének fortélyait. Olyannyira mesterévé vált, hogy mára Lee O Rusan művésznéven logókat készít, retusál és magyar hírességeket, polgármestereket formál át MI-képgenerálóval főgonoszokká, jedivé vagy épp a Hupikék törpikék egyik figurájává.
Az egyik TikTok-bejegyzését még csak kedden posztolta, de alig egy nap alatt hatalmasat robbant a neten: már 120 ezren látták. Az egyik népszerű generatív mesterséges intelligencia programot hívta segítségül, hogy élő TikTok-adásban megkérje, mutassa meg, hogyan képzeli el magát emberként. Az eredmény mindenkit megdöbbentett: több képet is generált magáról, ám ezek mindegyike fehér bőrű, kék szemű nő volt.
Az MI-nek utasításokat, úgynevezett promtokat kell adni, hogy kezelni tudjuk. A MI-modelleknek széles választéka van, amelyek közül ő az egyik legfejlettebbet használta.
- A gép előtt ültem otthon és a kommentelőkkel viccelődni kezdtünk arról, hogyan nézhet ki a MI, és gyorsan nyomtam egy promptot, hogy készítse el saját magát. Rendesen meglepődtünk, hogy mindegyik képen csak fehér bőrű, kék szemű nőként képzeli el magát... Semmi konkrétumot nem adtam meg a parancsban, csak azt angolul, hogy "show us how AI looks like". Furcsa volt – árulta el, hogyan készültek a mesterséges intelligencia képei. Miután véget ért az élő, otthon újra tesztelte a programot, biztos, ami biztos. Az eredmény ugyanaz lett.
Petruzsán Olivér videóját itt tudod megtekinteni.
Vajon miért nőként látja magát a mesterséges intelligencia? A MI művész és a szakértők is csak tippelni tudnak.
- A kommentelőim közül többen is megemlítették, hogyha csak a ChatGPT-vel beszélgetnek, akkor nekik is inkább elsőként egy női arc jut eszükbe. Szerintem az MI is úgy ítélhette meg a saját adatbázisa alapján, ha így mutatja meg magát, barátságosabban néz ki – vélekedett.
Keleti Arthur, kiberbirtok jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja alapítója a Ripost kérésére próbálta megfejteni a különös jelenséget.
"Nekem is az a tapasztalatom, hogy inkább nőként jeleníti meg magát az MI. Az idei Informatikai Biztonság Napjára megkérdeztem tőle, hogy milyen az, amikor a mesterséges intelligencia embert álmodik. Válaszként többfajta arcot is generált, többségében nőkét. A nemválasztásában az "álom" lehetett a kulcsszó, ami talán arra sarkalta, hogy női karaktert mutasson meg. Az álmodást valószínűleg összekapcsolja a finomabb, érzékibb arcokkal, amelyek inkább nőiesek" – árulta el a szakértő.
Megmutattuk neki a tiktokos videóját és az utasítást is. Azt mondja, az intelligenciának megmutatott képi anyagok – amelyekkel tudással, ismerettel vértezték fel, vagyis betanították – miatt ábrázolta magát robotnőnek.
A sztereotípiák is közre játszhattak a “döntésében”, így kevésbé absztrakt, jobban el tudjuk őt képzelni. Ha például most beírod a Google-be, hogy AI (a mesterséges intelligencia angolul – a szerk. ) és megnézed a képeket, akkor elég sok olyan illusztrációt látsz, ahol egy ilyen robot és egy női arc keveredik - persze ezek egy része már most is AI-generált, de az ember és illusztráció stockfotókon valódi emberi (főleg női) arcok és robotok együtt láthatóak. A mesterséges intelligencia fogalmának jobb érthetőségére a sci-fi illusztrációk és filmek is gyakran használják ezt a “robot és nő együtt” közös formanyelvet. Az azonban egyértelmű, hogy a mesterséges intelligencia is lehet részrehajló, sokat kell még dolgozni rajta, hogy kevésbé legyen az
– zárta magyarázatát a Ripostnak Keleti Arthur.