tóth gabi
Nagyon egyszerű dolgot kell tenned, hogy te is megláthasd ezt a különleges égi jelenséget.
Az ősz beköszöntével remélhetőleg sok derült, nyugodt éjszaka vár majd ránk. A csillagos égbolton ugyanis rengeteg látnivalóval találkozhatunk.
Amellett, hogy a Szaturnusz és a Jupiter is viszonylag jól látszik ebben a hónapban, október 28-án szombaton egy kismértékű részleges holdfogyatkozást is láthatsz majd. Az őszi fogyatkozási szezon és egyben az év utolsó fogyatkozása egy kismértékű részleges holdfogyatkozás lesz. Magyarországról ez a jelenség teljes egészében megfigyelhető. A késő esti órákban kezdődik és majdnem éjfélig tart.
A fogyatkozás teljes egészében látható Európából, Afrikából és Ázsia nagy részéről. Az amerikai kontinens keleti részén a holdkelte idején az esemény végét látni, míg Ázsia keleti részéről, illetve Ausztráliából nézve a fogyatkozás közben a Hold lenyugszik.
A félárnyék 18:01:17-kor érinti majd a holdkorong keleti peremét, de a gyenge kontraszt miatt ennek első jelét csak 18:45 körül lehet ténylegesen észrevenni egy halvány szürkés-barnás homály formájában. Az árnyék lassan közelíti meg a Holdat, végül 19:34:41-kor érinti a felszínét. A legnagyobb kitakarás 20:14:06-kor lesz, végül 20:52:50-kor távozik a Hold felszínéről. A félárnyék 22:26:33-kor hagyja el teljesen a Holdat.
Nem ez az egyetlen különleges égi jelenség mostanában. A 2015-ös után, 8 évvel később, idén október 25-én szerdán ismét megfigyelheted a részleges napfogyatkozást, ráadásul Magyarország területéről. Az ország nyugati felében hamarabb kezdődik az esemény, Győrben és Sopronban már 11:16-kor belép a Hold a napkorong elé. Budapesten a jelenség 11:17-kor kezdődik, maximuma egy órával később, 12:24 kor lesz, az utolsó kontaktus pedig 13:32-kor. Az esemény Európa nagy részéről látszik majd, leszámítva az Ibériai-félsziget (Spanyolország, Portugália) déli és nyugati részeit.