tóth gabi
Azt akarják elérni, hogy ne kelljen külön jelöléssel ellátni a GMO-élelmiszereket. Ezzel elvennék az emberektől a döntés lehetőségét, akarnak-e génmódosított élelmiszert fogyasztani vagy sem.
Ma szavaz a magyar parlament arról, hogy milyen álláspontot képviseljen Magyarország az Európai Parlament november elejére tervezett voksolásán. A tét nem kicsi, egy, az emberek életminőségét alapvetően meghatározó kérdés van épp az Európai Parlament napirendjén.
A döntés tétje az, hogy a jövőben kerülhetnek-e jelöletlenül génmódosított élelmiszerek az uniós, így a hazai családok asztalára vagy sem.
A hazai Országgyűlés már megvitatta a javaslatot, így ma már csak szavazniuk kell a frakcióknak. A politikában szokatlan módon teljes egyetértés alakult ki a hazai pártok között, így nagy valószínűséggel ennek megfelelően is szavaznak majd - vélekedik a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.
Dr. Roszík Péter szerint a génmódosított növények, vetőmagok, stb. előállításával foglalkozó vállalkozások komoly lobbierővel igyekeznek elérni, hogy az uniós ‒ és nemzeti ‒ politikai döntéshozók ne akadályozzák, ellenőrizhessék termékeik forgalmazását. Ezen törekvésnek arra hivatkozva igyekeznek most új lendületet adni, hogy az új, a korábbinál pontosabb és precízebb génmódosító technológiák ‒ állításuk szerint ‒ lényegesen biztonságosabbak. Ez szerintük indok a kérdés újraszabályozására, egész pontosan a kontroll és a jelölési kötelezettség teljes megszüntetésére ezekkel a terményekkel és termékekkel kapcsolatban. Ugyanezen uniós javaslatcsomag egyúttal kivenné a tagállamok hatásköréből a döntést, tehát nemzeti szinten sem kötelezhetnénk jelölésre az új típusú GMO-élelmiszereket.
A Magyarország által is egyhangúlag támogatott álláspont ezzel szemben az, hogy az új géntechnológiák, bár hatékonyabbak, ugyanolyan radikális beavatkozást jelentenek, mint a korábbiak, és környezetre gyakorolt, járulékos hatásuk ettől nem lesz kiszámíthatóbb. Az ezt vizsgáló tanulmányok pártatlanságával, szakmaiságával kapcsolatban is felvetődnek kételyek...
Az üggyel kapcsolatban a Ripost megkereste dr. Roszík Pétert, aki hangsúlyozta: a fogyasztóknak joguk van tudni, hogy az adott termény, élelmiszer génmódosított forrásból származik-e vagy sem.
Az új, deregulációs javaslat azonban megfosztana bennünket mindettől, és feltétel nélkül kiszolgáltatná az európai lakosságot a GMO-gyártók mindenkori kereskedelmi érdekeinek
‒ mondta a szakember, aki hozzátette, hogy valószínűleg a lobbisták még az Európai Tanács jelenlegi soros elnöksége alatt át akarják verni a döntést az Európai Parlamenten. A spanyolok ugyanis az élen járnak a GMO módosított élelmiszerek előállításában. A 2024- második felében esedékes magyar elnökség idején egy ilyen döntést nem valószínű, hogy el lehetne fogadtatni.
A 2011-ben elfogadott magyar alkotmány kimondja, hogy a magyar mezőgazdaság GMO-mentes. A pontos szöveg így szól:
„(1) Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jog érvényesülését Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal, az egészséges élelmiszerekhez és az ivóvízhez való hozzáférés biztosításával, a munkavédelem és az egészségügyi ellátás megszervezésével, a sportolás és a rendszeres testedzés támogatásával, valamint a környezet védelmének biztosításával segíti elő.”
Mit jelent és mi a probléma a GMO-val?
A GMO a Genetically Modified Organisms angol kifejezés rövidítése, magyarul: genetikailag módosított élőlény. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő nemrég töltött fel egy videót a témával kapcsolatban. Ebből kiderül, hogy a GMO-val kapcsolatban az a probléma, hogy a géntechnológia nagyon gyorsan fejlődik. ezért nem állnak rendelkezésre azok a kutatások, amelyek a hosszú távú hatásait vagy esetleges hosszú távú veszélyeit vizsgálnák.
A GMO-knak az emberekre, a környezetre gyakorolt hatásairól pedig nagyon kevés teljesen független kutatás áll a rendelkezésünkre. A legtöbb jelenlegi vizsgálat mögött biotechnológiai óriáscégek állnak.
A teljes videót itt tekintheted meg: