tóth gabi
A köztiszteletben álló kisújszállási hentes egész életében büszke volt eminens lányára, de azt már nem érhette meg, hogy ő lett az első Nobel-díjas magyar nő. A Ripost Karikó Katalin egykori tanárával, dr. Tóth Alberttel kilátogatott a szülők sírjához.
Karikó Katalin Szolnokon született, de két testvérével együtt Kisújszálláson nevelkedett. Az egész város jól ismerte a családot, hiszen az édesapa, János hentesként tartotta el szeretteit, és a legtöbben nála vásároltak. Az üzletnek területet biztosító épület egyébként ma is áll, ma egy cukrászda üzemel a hentesbolt helyén.
Dr. Tóth Albert, a magyar Nobel-díjas tudós egykori gimnáziumi biológiatanára elkísért bennünket a Karikó szülők sírjához. Az idős tanárember úgy érzi, János és Zsuzsanna megérdemlik, hogy leányuk sikere kapcsán róluk is szó essen.
János nagyon büszke volt a lányára, amit persze Kati meg is érdemelt. A szülők hihetetlen pedagógiai érzékkel nevelték a gyermekeiket. És milyen a sors? Ez a tiszteletre méltó, 1984-ben elhunyt apa 64 éves korában már itt feküdt, ebben a sírban. A lánya igazi nagy sikereiből már semmit nem érhetett meg, pedig Kati bizony évtizedek óta nemzetközileg elismert tudós. Az első szakmai elismerését már gimnazistaként elérte, hiszen egy versenyen ő nyerte a Jermy Gusztáv-díjat, majd Szent-Györgyi Alberttel levelezhetett. Senkinek nem kell elmagyarázni, milyen nagy szó, hogy egy tizenéves lányt egy Nobel-díjas professzor ennyire komolyan vett
– mondta a Ripostnak a nyugdíjas tanár, és hozzátette: a családanya már többet megélhetett gyermeke fényes karrierjéből, hiszen 2018-ig – ha távolról is - támasza lehetett az Amerikában élő tudósnőnek.
"A sírt Kati testvére, Zsuzsi tisztességgel gondozza" – jegyezte meg Tóth Albert. - "Ma is nagyon összetartó a család."