kulcsár edina
Legalább 8 éve nem láthattál ilyet különlegességet, érdemes most megnézned, nehogy lemaradj róla.
Október 25-én, szerdán részleges napfogyatkozást figyelhetsz majd meg az égen. Ha minden jól alakul, az időjárás is kedvező lesz hozzá.
A legutóbbi, Magyarországról is látható jelentősebb részleges napfogyatkozásnak 2015-ben lehettünk szemtanúi. Hosszabb szünet után ismét megfigyelheted a jelenséget, méghozzá hazánk területéről. Az ország nyugati felében hamarabb kezdődik majd az esemény, Győrben és Sopronban már 11:16-kor belép a Hold a napkorong elé. Budapesten a jelenség 11:17-kor kezdődik, maximuma egy órával később, 12:24 kor lesz, az utolsó kontaktus pedig 13:32-kor. Az esemény Európa nagy részéről látszik majd, leszámítva az Ibériai-félsziget (Spanyolország, Portugália) déli és nyugati részeit.
A gyűrűs napfogyatkozást több tízmillióan láthatták, mintegy 210 kilométer széles sávban Oregon államtól Utah, Nevada, Új-Mexikó és Texas államokon keresztül egészen Brazíliáig, október 14-én szombaton. A gyűrűs napfogyatkozás Észak-Amerikában kezdődött, Oregon partjainál, helyi idő szerint délelőtt 9 óra 13 perckor (magyar idő szerint 18 óra 13 perckor), és Texasban ért véget helyi idő szerint 12 óra 03 perckor (magyar idő szerint 19 óra 03 perckor). A legelejétől a legvégéig összesen közel két és fél óra hosszan tartott. Ezután Közép-Amerikában volt látható a különös égi jelenség. Megfigyelhető volt Mexikóból, Guatemalából, Belizeből, Hondurasból, Nicaraguából és Panamából is. Dél-Amerika északi részén , főként Kolumbiában volt jól látható.
Gyűrűs napfogyatkozáskor hasonló történik, mint a teljes napfogyatkozás során. A Föld és a Nap közé kerülve a Hold árnyékot vet bolygónk felszínére. De a Hold-Föld távolsága nem állandó, ezért egyes esetekben a Hold látszólagos átmérője kisebb a Napénál. Emiatt nem a teljes napkorongot takarja ki az égi kísérőnk, hanem csak annak a közepét, és körülötte látható marad a Nap egy gyűrű alakú területen néhány perc erejéig. A gyűrűs napfogyatkozás sokak szerint jóval látványosabb jelenség, mint a talán ismertebb teljes napfogyatkozás, amikor a Hold úgy takarja el a Napot, hogy az rövid ideig egyáltalán nem látható.