kulcsár edina
Aki valamilyen korszerűsítés előtt áll vagy új házat venne, építene, sokkal jobban járhat ezzel a hitelfajtával. Megjelentek a zöld fogyasztóbarát lakáshitelek a bankok kínálatában, amikről a következőket érdemes tudni.
Kedvezményesebb feltételekkel, olcsóbban juthatnak lakáshitelhez azok, aki energiatakarékos otthont vásárolnak vagy építenek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanis megújította a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek (MFL) feltételeit, így a bankok már zöld változatban is kínálhatnak ilyeneket. Milyen célokra vehető fel ilyen hitel és milyen kedvezmények járnak mellé? Most kiderül!
Az MFL-ek legfőbb előnye, hogy a kamat a futamidő végéig rögzített (fix), havonta egyenlő részletekben kell fizetni (annuitásos törlesztés), ezen kívül a hitelfelvétel feltételei áttekinthetők, közérthetők és egyszerű, gyors ügyintézés mellett felvehető. Ráadásul a teljes hitelfelvételi folyamat akár online is elvégezhető. Ilyen minősítést az a banki hitel kaphat, amelyik megfelel a nemzeti bank feltételeinek. Az MFL-ek egyik fajtája a zöld lakáshitel.
Új lakás vásárlásához vagy építéséhez, lakásépítési telek vásárlásához vagy az új lakáshoz kapcsolódó garázs és tároló építéséhez. Igényelhető még többek között napelem vagy napkollektor telepítéséhez, geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítéséhez, homlokzati nyílászáró cseréjéhez, energiahatékony világítástechnika kialakításához, vagy okos termosztátok és érzékelők telepítéséhez is.
Zöld hitelcélok esetében folyósítási díjat, illetve a zöld hitelcél ellenőrzéséhez kapcsolódó díjat és egyéb költséget nem számíthatnak fel a bankok. A hitelintézetek emellett a hiteles energetikai tanúsítvány ügyfelet terhelő költségét is kötelesek egyszer átvállalni az ilyen kölcsönöknél. A zöld hitelcélok igazolt teljesülése esetére a hitelező kamatkedvezményt is adhat a normál fogyasztóbarát hitelekhez képest. Így összességében a kötelezően és választhatóan adható kedvezmények kihasználásával az igénylők egy ilyen kölcsön felvételekor százezres, a teljes futamidő alatt pedig akár milliós megtakarítást is elérhetnek.
Mindezért valójában keveset kell vállalni, jellemzően olyat, amit egyébként is érdemes annak érdekében, hogy a megvásárolt vagy felépített lakóingatlan jobban tartsa az értékét és alacsonyabb legyen a rezsije. Zöld hitelcélnak az számít, ha a finanszírozott új építésű ingatlan primer energiaigénye legfeljebb 80 kWh/nm/év, a besorolása pedig legalább BB, vagy használt ingatlan esetében a felújítás végén legalább BB energetikai besorolású lesz az ingatlan. A BB hamarosan már kötelező is lesz az új építésű házakra - írja a Bank360.hu.
A zöld MFL már több bank kínálatában megjelent, és várható, hogy a sima MFL terjedéséhez hasonlóan ez is általánossá válik. Találtunk ilyen hitelt az UniCredit Banknál, az OTP-nél, a K&H Banknál, az MBH Banknál, a Raiffeisennél és az Erste Banknál is.