kulcsár edina
Alig négy hónapjuk maradt a jogosult családoknak, hogy a mostani családtámogatási rendszerben vásároljanak ingatlant valamelyik nagyvárosban. Kiderült, mit vennének most a legtöbben csok-ból és, hogy kell-e ehhez hitel is.
Átalakul jövőre a lakástámogatási rendszer. Ennek része az is, hogy év végén kifut a nagyvárosi lakóingatlanokra igényelhető családi otthonteremtési kedvezmény, vagyis a csok. Emiatt az év végéig erősebb kereslet várható a csok-os feltételeknek megfelelő lakásokra, házakra, ami egy okkal több, hogy a jogosultak lépjenek és felvegyék a támogatást. Most kiderül, kell-e hozzá plusz hitel!
Megváltoznak többek között a babaváró, a csok és a mellé felvehető hitel igénylési feltételei. Ami a csokot illeti: a városokban megszűnik a csok igénylésének lehetősége, ahogy kedvezményes csok-hitelt sem lehet majd felvenni. A falusi csok megmarad, továbbra is 2630 kistelepülésen lesz elérhető. A támogatás jövőre új egy lakásos lakóépület építéséhez vagy vásárlásához, használt lakás vagy egy lakásos lakóépület vásárlásához és bővítéséhez, illetve korszerűsítéséhez, valamint meglévő használt lakás bővítéséhez, illetve korszerűsítéséhez vehető igénybe. További változás, hogy a falusi csok jövőre már új építésű házra is igényelhető lesz, új építésű, társasházban lévő lakásra viszont nem.
Már augusztusban érezhető volt, hogy visszatérhetnek a lakáspiacra azok a csok-os vevők, akik nem szeretnének lemaradni az év végéig elérhető állami támogatásokról. Idén ősszel a csok-os vásárlók egyre nagyobb részét teszik ki a vevői körnek Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint.
A csok-os érdeklődések 26 százaléka irányult kétszobás lakóingatlanokra, a 20 százaléka pedig háromszobásokra. Az idén a csok-os érdeklődések 50 százalékánál lakás volt a célpont, a házakra irányuló érdeklődések aránya viszont 47 százalékra csökkent. A telekvásárlásra csok-ot igénylők aránya pedig 6 százalékról 3 százalékra csökkent idén. Ebben szerepet játszhat, hogy a családi házak méretükből adódóan drágábbak. A telek iránti érdeklődés csökkenése pedig az építkezési költségek emelkedésével magyarázható - tette hozzá Balogh László.
A csok-os érdeklődések legnagyobb része, 44 százaléka a budapesti ingatlanokat érintette idén. Második helyen állnak a Pest vármegyei lakóingatlanok 17 százalékkal, a harmadik helyen pedig Hajdú-Bihar vármegye következik 11 százalékkal. Utánuk Győr-Moson-Sopron és Fejér vármegye jön a sorban 3-3 százalékkal.
A csok-os érdeklődések 94 százalékánál jelezték az emberek, hogy szükségük van kölcsönre is az ingatlanvásárláshoz. A csok-ra jogosultaknak viszont még úgy is érdemes kihasználniuk a lehetőséget, ha piaci hitellel kell kiegészíteniük a vételárat. A csok-os hitel ugyanis nagyon kedvező konstrukció, a piaci alapú kölcsönt pedig később, a kamatok csökkenése után le lehet cserélni egy olcsóbb lakáshitelre - fogalmazott a money.hu vezetője, Korponai Levente.