kulcsár edina
A kormány az otthonteremtési támogatások átalakításáról döntött. Ennek egyik eleme, hogy a városokban megszűnik a CSOK igénylésének lehetősége, az 5000 főnél kisebb településeken viszont emelik a támogatás összegét. Íme a részletek!
Már nem teljesíti a hozzá fűzött reményeket a családi otthonteremtési kedvezmény, vagy ahogy sokan hívják, a CSOK. Éppen ezért a jelenlegi formájában csak az 5000 főnél kisebb településeken lehet majd igényelni, ahogy a falusi CSOK-ot is.
A kormány a döntését azzal indokolta, hogy a városokban a CSOK és a CSOK-hitel mellé még egy másik piaci kamatozású banki hitelt is fel kell venni, annyira magasak az ingatlanárak. Így a jelenlegi formájában a CSOK már nem tudja elérni a célját. Éppen ezért a támogatást kivezetik az 5000 főnél nagyobb városokban.
2024. január 1-től csak a kistelepüléseken lehet majd igénybe venni a CSOK-ot és a falusi CSOK-ot is. Vagyis nagyjából 2631 kistelepülésen. A támogatás igénybevételének szabályai viszont nem változnak, az új lakás vásárlására, építésre igényelhető támogatási összegek ellenben emelkedni fognak a jövő évtől:
Meglévő ingatlan korszerűsítésére ezeknek az összegek a fele lesz igényelhető, azaz egy gyermekre 500 000 Ft, két gyermekre 2 millió, három vagy több gyermek esetén pedig 7,5 millió forint. Emellett a kormány dolgozik egy olyan új otthonteremtési támogatási rendszeren is, amit a városokban, illetve az 5000 fő feletti településeken élők igényelhetnek majd.
A CSOK igényléséhez legalább fél éves tb-jogviszonyt kell igazolni, a falusi CSOK-nál azonban ez szigorúbb, a magasabb támogatási összeg miatt legalább egy évre van szükség. Az igénylés időpontjában a pár egyik tagjának 40 év alattinak kell lennie abban az esetben, ha még nem születtek meg a vállalt gyermekek. Ha már nem tervez több gyermeket a pár, akkor nincs életkori megkötés, de a gyerekeknek a CSOK-ból vásárolt vagy korszerűsített ingatlanban kell élnie a szülőkkel együtt - ettől csak kivételes esetekben lehet eltekinteni-olvasható a Bank360.hu-n.
A vissza nem térítendő CSOK támogatás mellé kamattámogatott jelzáloghitelt is lehet igényelni, két gyermek után legfeljebb 10, három gyermek után legfeljebb 15 millió forintot. A lakáshitel kamata mindössze 3 százalék a kamattámogatás időszakában. Ha falusi CSOK mellé igényeljük a hitelt, akkor bővítésre és korszerűsítésre ezeknek az összegeknek a felét lehet felvenni.
Adott egy 40 millió forint értékű, 5 ezer főnél kisebb településen található új ház. Tegyük fel, hogy a családban van három gyermek, illetve van 10 millió forint saját megtakarítás is, amit a lakásvásárlásra fordítanának. A jelenlegi szabályok alapján a 10 millió forint önerőt egészítené ki a 10 millió forint CSOK támogatás, vagyis még 20 millió forintot kellene hitelből kifizetni. A jelenleg legolcsóbb végig fix kölcsön kamata 8,80%, 20 éves futamidőt választva ennek a havi törlesztőrészlete 179 217 forint. Ez alapján összességében a két évtized alatt 43 039 581 forintot kell visszafizetni a lakásra. Az új szabályok értelmében a 10 millió forint önerő mellé 15 millió forint támogatás járna, vagyis már csak 15 millió forint hitelre lenne szükség. A jelenlegi 8,8%-os kamat mellett a havi törlesztő 20 éven keresztül 134 413 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 32 282 836 forint lenne. Vagyis összességében a támogatás megnövelése miatt a havi kiadás 44.804 forinttal csökkenne, a teljes visszafizetés pedig 10 756 745 forinttal-írja a Bankmonitor.hu.
A családi otthonteremtési kedvezményt még 2016-ban vezette be a kormány, új lakás vásárlásához vagy építéséhez, valamint használt lakás vásárlásához vagy bővítéséhez igényelhető, vissza nem térítendő támogatás formájában. A szabályok többször módosultak, de az igénybe vehető keretösszeg eddig nem változott. A csokot 2021-től számos új elemmel egészítették ki, ekkor csökkent az új építésű lakások áfája 27 százalékról 5-re, és ezt is visszaigényelhető lett, ha csok-támogatást is igényelt a család. Ráadásul lakásvásárlás esetén a 4 százalékos vagyonátruházási illetéket sem kell megfizetni, ha csok-támogatással vásárol a család.