kulcsár edina
Egy német férfi talált ezer eurót és leadta - meg is lett a gazdája, egy idős asszony. Utánajártunk, mi történne itthon hasonló esetben. Kiderült, nem éri meg megtartani...
Egy 48 éves férfi talált 1000 eurót a földön a müncheni vonatpályaudvaron. Leadta a rendőröknek, aki ka kamerafelvételek alapján kiderítették: egy idős asszony ejtette el - majd el is jutott a gazdájához a pénz.
De mi történne itthon? Te leadnád-e, ha találnál pár százezer forintot a földön? És mi van, ha nem adod le? Megéri sumákolni, vagy ha lebuksz, megjárhatod? Ennek jártunk utána.
A szabály az, hogy amit találsz, add vissza, különben még börtönbe is zárhatnak - persze, ha lebuksz... A polgári törvénykönyv szerint ha a becsületes megtaláló nem tesz meg mindent, hogy a pénz visszakerüljön a jogos tulajdonosához, egy évig tartó szabadságvesztéssel is büntethető.
A törvénykönyv leírja, mit kell csinálnunk a talált dologgal, akár pénzről, akár más értékes tárgyról van szó. Az a szabály, hogy mindent meg kell tennünk a valódi tulajdonos megtalálására, ám ha tisztességesek vagyunk, és ez mégsem sikerül, a végén akár a miénk is lehet a megtalált pénz vagy tárgy.
A jogszabály ugyanis azt mondja, hogy ha nem jelentkezik a talált tárgyért a tulajdonos, vagy nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy az övé, akkor többnyire a megtalálóé lehet.
Ha véletlenül tudjuk, hogy ki hagyta el a pénzt, tárgyat, akkor nincs más dolgunk, mint visszaadni. Ekkor nem kell bejelenti egyik hatósághoz sem.
Ha bankautomata nyílásában találunk pénzt, akkor a rendőrséget kell értesíteni. Nem éri meg trükközni, mert minden bankautomata be van kamerázva, tuti a lebukás...
Ha az utcán vagy máshol találunk valamit, és ismeretlen a tulajdonos, akkor azon múlik, mit kell csinálni, hogy hol találtuk az adott dolgot.
Ha közterületen, akkor az illetékes jegyzőnek kell átadni - akár a rendőrségen keresztül. Ha nem jelentkezik a jogos tulajdonos 3 hónapon belül, akkor a megtaláló megkaphatja a talált tárgyat, ha nyilatkozatot tett, hogy igényt tart rá. Ekkor még nem kerül a tulajdonába, csak használhatja - tulajdonosává csak akkor válik, ha a jogos tulajdonos egy éven belül nem jelentkezik.
A talált pénz vagy tárgy leadásáról minden esetben jegyzőkönyvet kell kiállítani és abból egy példányt kell kapnia a becsületes megtalálónak is.
Ha intézményben vagy bevásárlóközpontban találunk valamit, akkor a vezetőségen kell leadni, ha közlekedési eszközön, akkor a közlekedési társaság forgalmi irodáján, és ha nem találják meg a jogos tulajdonost, akkor az állam tulajdonába megy át.
Kincset találni viszont nagyon megérheti! Más a helyzet ugyanis, ha műemléki értékű ritkaságot vagy jelentős értékű vagyontárgyat, nagy összegű készpénzt találunk. Ezt a jog úgy hívja, hogy "kincstalálás", és az államnak kell felajánlani, de a becsületes megtalálót jutalom illeti meg, ami általában a tárgy értékének egyharmada.
A Ripost járókelőket kérdezett, mit tennének, ha pénzt vagy értékes tárgyat találnának. A többség azt mondja, ő becsületes lenne... Íme videónk: