tóth gabi
Mintha egy Hitchcock-film elevenedett volna meg, olyan jelenségről írtak többen is a Facebook-oldalukon. Beszámolójukban azonban nem madár, hanem rovarfelhő okozta riadalmukról tettek ki bejegyzést.
A legnagyobb közösségi oldalon tett közzé egy bejegyzést egy hölgy, hogy annyi bogarat látott egy csomóban repülni, mintha hó esett volna. Rajta kívül sokan észlelték még a különös jelenséget - elsősorban a fővárosban, de vidéki városokban is. Egy másik nő a Csömöri úton autózott éppen, szerette volna lehúzni az autója ablakát, de annyi repülő rovar vette hirtelen körbe, hogy attól félt, ellepik az autót. Más a XV. kerületi Fóti úton látta, hogy felhőbe tömörültek a szárnyashangyák, és ellepték a telepet, Cegléden pedig rovarfelhőt videóztak. Íme:
A Ripost kíváncsi volt, hogy vajon mi lehet az oka a különös bogárfelhőknek. Sár József entomológus az ősz eleji rovarinváziót természetes jelenségnek tartja.
„A nyár vége általában az az időszak, amikor eltűnnek a rovarok, mert még szárazság van és meleg. Aztán ősszel, amikor megjelennek a nagyobb esők, akkor van egy nagyobb rajzás. Ebben az időszakban az invazív poloskák, a zöld és a barna is, megjelennek nagy számban. Ez már nyolc-tíz éve megfigyelhető. A népi megfigyelés alapján, ha eső várható, akkor előjönnek a bolyból a szárnyas hangyák. Elsősorban a hímek, mert elkezdik keresni egy másik boly, másik fészek alakításának a lehetőségét. Ezektől nem kell különösebben félni, mert vannak ugyan rágóik, és haraphatnak, de különösebben nem veszélyesek" – mondta el lapunknak a szakértő.
„Ami ilyenkor rajokban tömegesen megjelenik akár az ember közelségében is, az a lepkeszúnyog. Úgy néznek ki, mint a lepkék, de a méretük csak néhány milliméter. Ha az ember találkozik egy ilyen jelenséggel például akkor, ha ki akar szállni a kocsijából, inkább álljon arrébb és ott próbálkozzon. Ugyanis, ha a rovarok berepülnek az autóba, nagyon nehéz lesz kiűzni őket, ami aztán vezetés közben nagyon balesetveszélyes helyzetet idézhet elő " – figyelmeztetett az entomológus.
"Bármilyen rovarfelhővel találkozunk, kerüljük a gyors mozgást, mert a ragadozó vagy fészkét védő rovar ezt támadásnak fogja fel és igyekszik védekezni. Végső esetben számba jöhet a rovarirtó sprayt, és azzal lehet védekezni a támadás ellen" - hívja fel a figyelmet a szakember.