kulcsár edina
Egyre gyakoribbak a hírességek nevében elkövetett csalások. Miért dőlnek be ennek az emberek és mit tehetünk a catfishingnek nevezett módszer ellen? Íme a szakértők tanácsai!
A catfishing támadások során először is valaki létrehoz egy hamis profilt egy közösségi vagy társkereső oldalon, csalás céljából. Ezt a profilt aztán például romantikus csalásokhoz használják fel. Legutóbb egy férjes asszonyt vettek rá hogy, 3,5 millió forintot utaljon át egy hírességnek hazudott álprofilnak. Így lehet ez ellen a módszer ellen védekezni!
Nemrég egy amerikai hölgyet szedtek rá ezzel a módszerrel, aki saját bevallása szerint 10.000 dollárt (kicsit több, mint 3,5 millió forintot) fizetett egy csalónak, aki elhitette vele, hogy ő a Netflix nagy sikerű Stranger Things filmsorozatának sztárszínésze, Dacre Montgomery. Hogyan dőlhet be valaki egy ilyen állításnak és hogyan lehet kivédeni egy ilyen támadást?
A fent említett eset során az áldozat egy rajongói fórumon ismerkedett össze a csalóval. A hölgy elmondása szerint az győzte meg, hogy a csaló olyan verseket küldött neki, amik nagyon hasonlítottak a színész költeményeire. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy egy sikeres hollywoodi sztár miért kérne pénzt egy idegentől? A Montgomery-csalás során a történet az volt, hogy a csaló áldozatként állította be magát. Arról mesélt, hogy szakítani szeretne zsarnokoskodó barátnőjével, aki átvette az irányítást közös számlájuk felett. Ezt nem csak elhitte az áldozat és fizetett, de még el is vált a férjétől-számol be az esetről a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI).
Ilyen csalás az internetnek köszönhetően a világon bárhol előfordulhat, így hazánkban is. Egy idén közzétett, 2020-ban történt eset során egy magyar családanyát károsított meg egy csaló több mint 5 millió forinttal egy szintén amerikai színész nevével létrehozott álprofillal.
A csalók a technológia mellett a legtöbbször az érzelmekre alapoznak a pénzügyi csalások során. Kihasználják, hogy manapság a közszereplők, hírességek (például: színészek, sportolók, a hatalmas népszerűségű „youtuberekről” nem is beszélve) tudatosan aktív életet élnek a közösségi médiában és igyekeznek minél közelebb kerülni a rajongókhoz. A hírességek nevében elkövetett csalások arra az érzelmi tényezőre építenek, hogy jól esik, ha valaki figyel ránk, különösen, ha ez egy híres személy. A csalók sok esetben rajongói fórumokon veszik fel a kapcsolatot az áldozatokkal, majd előállnak valamilyen fiktív történettel, ami miatt valamilyen szívességet, legtöbbször pénzt kérnek az áldozattól.
A romantikus átverések nagyon gyakoriak, és a legkülönbözőbb formában jelentkezhetnek. Ami a segítségünkre van, az a tájékozódás és az, hogy tudatosan felkészülünk egy ilyen helyzetre. Először is a közösségi médiában kötött kapcsolatokkal legyünk nagyon óvatosak, különösen igaz ez a külföldi megkeresésekre. Másrészt a hírességektől érkező üzeneteket egyből töröljük és tiltsuk le az illetőt. Ezen kívül lehetőleg ne vegyünk részt nyereményjátékokban, a legtöbbször ezek adatgyűjtésre szolgálnak, és mindig vizsgáljuk meg a velünk kapcsolatba lépni kívánó profilját. Az NKI emellett a következők megfontolását is javasolja: