kulcsár edina
Törvény írja elő, hogy hová és hogyan kell felszerelni a számmal ellátott táblákat. Nem véletlenül! Egy jól látható házszám sok szakember munkáját könnyíti meg, nem mellesleg így elkerülhető a bírság is.
50-150.000 forintos bírság jár annak az ingatlantulajdonosnak, amelyik nem tesz eleget a törvényben leírtaknak és nem gondoskodik a házszámot jelző tábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerinti cseréjéről és pótlásáról. De nem az egyetlen ok, ami miatt érdemes eleget tenni az előírásoknak.
Törvényi előírás, és saját érdek is a házszám megfelelő feltüntetése az ingatlanokon. A házszámtáblát az ingatlan tulajdonosának az utcafronti kerítésen vagy az épület közterületi homlokzatán, a közterületről látható helyen kell elhelyeznie. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy a házszámtáblát az ingatlanon bárhol, az utcáról látható helyen kell elhelyezni a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény szerint. Ennek elmulasztása esetén akár 50.000 forintig terjedő helyszíni bírság, illetve 150.000 forintig terjedő közigazgatási bírság is kiszabható- olvasható a feol.hu-n. Elsősorban azonban nem a büntetés elkerülése miatt fontos hogy teljesítsük az előírtakat, hanem, hogy ezzel segítsük a mentőknek, tűzoltóknak, rendőröknek és a postásoknak is a tájékozódásban
Törvény ide vagy oda, az Országos Mentőszolgálat szerint minden hetedik ingatlanról hiányzik a házszám, ami akár emberéletekbe is kerülhet, ha a mentők nem találják meg gyorsan a címet. Sokszor még az utcanévtábla is hiányzik, nemhogy a házszám. A GPS ugyan hasznos, de nem mindig pontos-hívta fel a figyelmet Győrfi Pál még a nyár elején. Ráadásul sok helyen nemcsak a házszám, hanem a lépcsőház betűjelzése is hiányzik, a kapucsengőn szerepelő adatokról nem is beszélve. A mentőszolgálat mellett a Magyar Posta is azt kéri, hogy mindenki tegye ki a házszámot, és a kapucsengő mellé írja fel a nevét!