"Magyar Péter nem az akinek látszik"- a volt barátnő szavai beigazolódtak

POLITIK
Létrehozva: 2023.08.20.

Augusztus 20.: így készüljenek a kutyatartók a tűzijátékra

Közeledik az államalapítás ünnepe, ami az újévhez hasonlóan nehéz időszak az állattartóknak. Tudatos felkészüléssel azonban könnyebben átvészelhető a tűzijáték és megelőzhető, hogy elszökjön otthonról a kutya.

Ebben ez időszakban, hasonlóan az újévhez és a nagyobb viharokhoz, sok kutya szökik el otthonról vagy retteg a lakásban. Ezek egy kis odafigyeléssel ez megelőzhetők. Íme a szakértők tippjei!

kutya, kutya az ágyban, kutyával alszik, kutyával alvás, Shutterstock 1591720534
Érdemes időben felékszülni a kutyatartóknak a tűzijátékra  Fotó: DiMedia / Shutterstock

Erről ismerni fel egy félős kutyát

Nem minden négylábú retteg a tűzijátéktól, de amelyik igen, az valószínűleg egy nagyobb viharnál is produkálja a félelem jeleit, amik a következők: fokozott lihegés, fülhegyezés, kitágult pupillák, tágra nyílt szemek, nyugtalanság, étvágytalanság, remegés, összekuporodás, behúzott farok, szélesre nyitott száj. Akinek hajlamos a kutyája ezeket produkálni, érdemes időben felkészülnie az augusztus 20-i tűzijátékokra.

Sok kutya szökik meg ilyenkor

A hangos robbanások és a tűzijáték éles fényei felkavaróak egy kisállat számára. Ezektől pánikba eshetnek, amivel saját magukat és gazdáikat is veszélybe sodorhatják. A tűzijáték erőteljes hang- és fényhatása állatok sokaságát rémíti halálra, ami sok munkát ad az állatmentőknek. Ilyenkor rengeteg kutya szökik el otthonról és kóborol, nem csak a főváros utcáin. Ez pedig nem csak az állatra, hanem másokra nézve is veszélyes: a menekülő állatok könnyen okozhatnak például autóbalesetet, vagy pedig olyan távolságra kerülhetnek otthontól, hogy képtelenek visszatalálni. Éppen ezért érdemes tudatosan készülni az esti durrogtatásra.

Így készítsük fel a kutyánkat a tűzijátékra

  • A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságának (FÖRI) Önkormányzati Állatvédelmi Őrszolgálata szerint ezeket érdemes megtenni, hogy az állatok biztonságban és nyugalomban átvészeljék az ünnepet:
  • A legfontosabb, hogy legyen benne mikrocsip, ami egyébként egy évtizede minden kutya esetében kötelező is. Nem árt ilyenkor leellenőriztetni az állatorvosnál, hogy az azon szereplő adatok helyesek-e, főleg a telefonszám és a cím.
  • Ebben az időszakban legyen a kutyánk nyakán egy nyakörv (otthon is), amin szerepel a telefonszámunk és a címünk.
  • Töltsük aktívan a napot a kutyával, hogy estére kellően le legyen fárasztva. Ez különösen az aktívabb fajtáknál ajánlott megtenni.
  • A nagyon félős kutyák estében a tűzijátékot megelőző napokban érdemes lehet elkezdeni a nyugtató hatású készítmények szedését, állatorvosi konzultációt követően. Rengeteg gyógynövényes és egyéb készítmény van forgalomban, kimondottan ilyen esetekre.
  • Kertben tartott állatok esetében gondoskodjunk arról, hogy biztonságos, zárt helyen legyenek a tűzijáték ideje alatt.
  • Ha a kutyát a szobában tartjuk ezalatt az idő alatt, függönyözzük be azt, vagy engedjük le a redőnyöket, kapcsoljuk be a TV-t, vagy a rádiót, hogy tompítsuk a tűzijáték okozta zajt.
Russia,,Sochi,,Olympic,Village,-,January,31,,2017:,Car,Attacking
Sok kutya kóborol el ilyenkor  Fotó: Maximillian cabinet

Mit ne tegyünk?

  • Ne a tűzijáték ideje alatt vigyük el a dolgát elvégezni, sétálni az állatot.
  • Ne hagyjuk egyedül, felügyelet nélkül a kutyákat, ha lehet, a lakásban sem, főleg ha hajlamos megijedni.
  • A láncra kötés nem megoldás, sőt tilos is, mivel állatkínzásnak minősül! Egy rémült állat akár meg is fojthatja magát a láncon, vagy azt elszakítva világgá szaladhat, rosszabb esetben fennakadhat egy kerítésen, ezért ezt semmiképp se tegyük.
  • Ne próbáljuk meg parancsszavakkal vagy agresszióval kibillentetni az állatot az ijedt állapotból. Egyrészt nem fog menni, másrészt csak rontunk a helyzeten.

Ezt tegyük, ha mégis elszökne a kutyánk

Amennyiben minden óvintézkedésünk ellenére kedvencünk mégis megszökik, fontos, hogy azonnal megkezdjük a keresését a lakóhelyünk környékén, majd később bővítsük ki a keresési kört. Az év ezen időszakában a FÖRI mellett, több civil és hivatalos állatvédő egyesület tart ügyeletet, akik igyekeznek hazajuttatni a már befogott kedvenceket. Érdemes őket is felkeresni. Tájékozódjunk a közösségi oldalakon is, hátha valaki már megtalálta szeretett kedvencünket! A Főváros területén befogott állatok az Illatos úti telepére kerülnek be. Az itt található állatokról az ebtelep.hu honlapon, a www.facebook.com/ebtelep, és a www.instagram.com/allatvedelmiorszolgalat/ közösségi oldalakon folyamatosan tájékozódni lehet. Ezen kívül az alábbi telefonszámon is lehet érdeklődni: +36-1-347-0830.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek