kulcsár edina
Pénztárcabarát iskolakezdés címmel fogyasztóvédelmi edukációs kampányt indított az Magyar Nemzeti Bank. Nem csak spórolni segít a jegybank, de más tippeket is ad a tudatos iskolakezdéshez.
Az MNB kampányának célja az őszi iskolakezdés előtt álló családok és a felsőoktatási tanulmányaikat kezdő hallgatók pénzügyi döntéseinek támogatása. Nem csak a spóroláshoz adnak hasznos tippeket, de segítenek abban is, hol és hogyan érdemes vagy épp nem érdemes hitelt felvenni az iskolakezdéshez. Ezúttal a spórolási tippjeiket gyűjtöttük össze.
Az iskolakezdés pénzügyi döntéseket is jelent, így ilyenkor akár egy saját, akár a jegybank kalkulátorának igénybevételével célszerű áttekinteni a háztartás költségvetését, és ennek kapcsán a megbecsülhető kiadásokat (pl. tanszerek, füzetek, ruházkodás) - írja az MNB. Mielőtt elindulunk például tanszereket vásárolni, határozzuk meg, mi az a maximális összeg, amit erre fordítani tudunk, így a hónap végén kisebb az esélye a pénzszűkének.
A családoknak segítséget jelenthet többek közt, hogy a 2023. szeptemberi családi pótlék már augusztusban megérkezik majd. Érdemes emellett előzetesen tájékozódni az esetleg igénybe vehető állami, önkormányzati vagy munkáltatói támogatásokról, illetve az egyetemi hallgatóknak, főiskolásoknak a lehetséges pályázatokról. Ilyen lehetőség például az ingyenes vagy 50%-os étkeztetés vagy a beiskolázási segély. Betegséggel küszködő gyermekek esetében pedig külön kedvezmények, támogatási lehetőségek is rendelkezésre állnak például az utazás kapcsán. Abban, hogy ki mire jogosult az iskola vezetője, a helyi önkormányzat családsegítője, a munkáltató és a Magyar Államkincstár tud segíteni.
Akár 232.000 forint egészség- és önsegélyező pénztári beiskolázási támogatást is igénybe vehetnek az őszre készülő, családi támogatásra jogosult pénztártag szülők, pénztári egyenlegük terhére. Ennek ötödét, 46.400 forintot pedig az állam személyi jövedelemadó-kedvezményként ráadásul visszajuttatja nekik. A pénztári támogatás az óvodásoktól egészen a 25 év alatti, felsőoktatási tanulmányaikat folytató diákok után vehető igénybe, a kisebbeknek például ruházatra, taneszközökre, tankönyvekre, de akár a felsőoktatási tandíjra, kollégiumi vagy albérlet-költségekre is. Az igénybevétel feltétele egyebek közt a tanintézmény látogatásának igazolása, a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolása, illetve hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán. Erről a lehetőségről itt lehet még többet megtudni.
Ha úgy alakul, hogy hitelre van szükség, érdemes alaposan körbenézni
Hitelfelvételnél célszerű szem előtt tartani, hogy – hiteldíjától, futamidejétől, egyéb jellemzőitől függően – már egy kisebb összegű fogyasztási vagy jelzálogkölcsön is nagy terhet róhat a családi kasszára. Mindenkor érdemes ezért a döntés előtt több bank hitelajánlatát is összehasonlítani. A felsőoktatási hallgatóknak megfontolható a Diákhitel felvétele, ám előzetesen természetesen ennek feltételeiről is tájékozódni kell. A tudatos döntést az MNB Hitelfelvétel tudatosan kiadványa, illetve a gyorskölcsönöket, fogyasztási hiteleket bemutató tájékoztatói támogatják.