kulcsár edina
A napokban derültek ki a felvételi ponthatárok, így roham indult az albérletekért. Segítünk, hogy te legyél a befutó a sok-sok jelölt közül.
Az elmúlt héten hirdették ki a felvételi ponthatárokat, így elindult a főszezon az albérletekért. Ilyenkor nagyon nehéz dolga van az egyetemistáknak, hiszen gyorsnak is kell lenniük és persze olyan benyomást kell kelteniük a tulajdonosban, hogy nekik adják ki a lakást.
Megkerestünk egy szakértőt, hogy szerinte mi az a három "trükk", vagy tanács, mellyel elérhetjük, hogy nekünk adják oda a lakáskulcsot.
1. Ne levelezzünk!
A gyorsaság ilyenkor augusztusban rendkívül fontos, így a fiatalok levelezés helyett azonnal hívják a tulajdonost és menjenek is el megnézni az ingatlant - mondta a Ripostnak Panek József, az ingatlanbazar.hu elemző-szakértője.
Mint hozzátette: alkudni lehet, csak nem érdemes.
Nincs értelme azt sem vitatni, hogy a tulajdonos miért kér esetleg három havi kauciót. Ha így teszünk, könnyen elhalászhatják az orrunk elől a jó albérletet
- fogalmaz a szakértő.
2. Nagyon hasznos a referencia
Nagyon sok rémtörténetet hallani az albérlőkről, akik teljesen lelakják a lakást, nem pontosan fizetnek, vagy éppen állandóan buliznak, zavarva ezzel a többi lakót. Így nem csoda, hogy a tulajdonos olyan embernek szeretné kiadni az ingatlant, aki nem okoz számára komplikációkat.
Ha már laktunk albérletben, még időben érdemes beszerezni referenciákat a tulajdonostól. Olyat érdemes választani, ami ellenőrizhető, így adott esetben fel is lehet hívni telefonon
- mondta lapunknak Panek József.
3. Mutassunk bankszámlakivonatot!
Ránézésre nem mindig lehet eldönteni, hogy a fiatal, aki kivenné a lakást, fizetőképes-e. Pedig ez döntő lehet.
Jelentősen megnöveli az esélyét az, aki úgy megy el megnézni az ingatlant, hogy elviszi bemutatni a bankszámlakivonatát. Természetesen ezt nem kell és nem is szabad átadni, vagy lemásolni, ám a főbérlő számára megnyugtató lehet, ha látja a fizetésünket és a számlaegyenlegünket is
- mondta az ingatlanbazar.hu szakértője, aki hozzátette, hogy angolszász országokban ezt általában el is kérik. A szakértő szerint még az öltözködés is fontos, de sokkal lényegesebb a kommunikáció, hiszen meg kell győzni a tulajdonost arról, hogy akkor jár a legjobban, ha nekünk adja ki a lakást.
Albérlet árak
Jelenleg egy átlagos, nagyjából 55 négyzetméteres albérlet ára havonta 200 ezer forint, vagy még magasabb Budapesten. A külső kerületekben, például Csepelen találhatunk ennél olcsóbb kiadó lakást, ám például a belvárosban, mondjuk az V. kerületben akár 300-350 ezer forintot is elkérhetnek egy kiadó átlagos méretű lakásért. Országszerte a megyeszékhelyeken, illetve az egyetemi városokban a legkapósabbak az albérletek. Ezeken a helyeken nagyjából 130-190 ezer forintos árakon kínálnak kiadó lakásokat.