kulcsár edina
Egyre gyakoribb, hogy a magyar rendőrök a levegőből, drónok használatával örökítenek meg egy-egy szabálysértést. Az autósok nem is veszik azonnal észre, hogy lebuktak.
Sok magyar sofőr még mindig nagy mellénnyel ül a volán mögé. Nincs vész, hiszen én kiszúrom a rendőröket, meg úgyis villog majd valaki szemből, ha gáz van. A baj csak az, hogy nagyon rosszul teszi, aki így gondolkozik. Egy gyorshajtással, a záróvonal átlépésével, de azzal is mások testi épségét kockáztatjuk, ha nem állunk meg például egy STOP táblánál. Arról nem beszélve, hogy a magyar rendőrök egyre nagyobb számban alkalmaznak egy olyan ellenőrzési módszert, melyet gyakorlatilag nem tudnak kiszúrni a közlekedők.
A Monori Rendőrkapitányság nagyjából két hete, június 15-én drónt is bevetett egy közlekedésrendészeti akcióban, melynek során nem kevesebb mint 32 embert bírságoltak meg, miután nem álltak meg a stoptábla előtt.
A négy órán át tartó fokozott ellenőrzésen 22 rendőr, köztük egy drónkezelő vett részt. 47 alkalommal bírságoltak. Összesen 400 ezer forint értékben szabtak ki helyszíni bírságot, mert a közlekedők nem álltak meg a STOP táblánál. 130 ezer forint közigazgatási bírságot pedig jellemzően azért állapítottak meg, mert többen nem kötötték be a biztonsági övet. A zsaruk öt szabálysértési feljelentést is tettek. Az akció alatt elfogtak egy férfit, aki ittasan és az eltiltás hatálya alatt vezetett.
A Ripost megkereste a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, hogy a drónhasználat gyakoriságáról, eredményességéről és alkalmazhatóságáról kérdezzük a hatóságot.
Kérdésünkre, hogy milyen közlekedési szabálysértések esetén lehet leghatékonyabban alkalmazni a drónokat, azt válaszolták: főként az elsőbbség, a kanyarodás szabályainak megsértése, a követési távolság be nem tartása, az előzés szabályainak megsértése tekintetében hasznos ez a módszer.
Arra is választ kaptunk, hogy ugyanolyan hatékony lehet a módszer autópályán, mint például városban.
Előnye, hogy olyan helyszínen is használható, amely nem feltétlenül alkalmas az eddig megszokott és alkalmazott megállításos módszerre, pl. autópályákon, gyorsforgalmi utakon, útkereszteződésekben. A közlekedési morál javítása, a közlekedésbiztonság erősítése, a közlekedési balesetek megelőzése érdekében a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság a jövőben egyre gyakrabban él majd ezzel a hatékonyabb és eredményesebb módszerrel
- írták válaszukban.
Természetesen azt is megkérdeztük, hogy az összes most használt ellenőrzési módszer közül jelenleg mekkora szerep jut a drónoknak, mire azt válaszolták: „Az eszköz igénybe vételének gyakorisága nagyban függ az időjárási körülményektől. A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén egyre gyakoribb a használata.”