kulcsár edina
A szabad vízben fürdésnek is megvannak a maga szigorú szabályai. Mekkora a büntetés ha nem tartjuk be ezeket, illetve hol lehet és hol tilos fürdőzni az országban? Most kiderül!
Javában tart a strandszezon. Sokan látogatnak el nyaranta valamelyik fürdőbe, strandra vagy a természetes vizekhez, például egy tóhoz, hogy hűsöljenek. Sajnos sokan bemennek ott is fürdőzni, ahol ez tilos és komoly pénzbírság is jár érte. Ezek a szabadvízi pancsolás szabályai és ezeken a helyeken tilos a bemenni a vízbe.
Bármennyire is csábító, aki a Dunában szeretne fürdeni, annak el kell hagynia Budapestet, ugyanis a folyó fővárosi szakaszán tilos a fürdőzés. Ennek főleg az az oka, hogy Budapesten igen erős a Duna sodrása, emiatt nagyon nehezen lehet belőle kiúszni. Van azonban két kivétel: az egyik egy fizetős a másik pedig egy szabadstrand. A főváros egyetlen folyóparti szabadstrandja a Római parton működik és idén június 30-án nyitott. A Római Plázs nevű helyen van ingyenes ivókút, öltözőfülkék és lehetőség van mosdó-, pelenkázó- és zuhanyzóhasználatra is. A vízminőséget folyamatosan ellenőrzik, és a strand területén az UV sugárzás és vízhőmérséklet-jelentést is láthatjuk, valamint vízimentő-szolgálat is üzemel majd.
Természetes fürdővízben fürödni csak a kijelölt fürdőhelyen, illetve ott lehet, ahol a fürdés nem tilos. A Duna fővárosi szakaszán kívül például az ország egész területén tilos fürdeni a hajóutakban, a hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják 100 méteres körzetében, a hidak, vízkivételi művek, komp és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében, a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben, a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságban, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, illetve ahol azt tiltó tábla jelzi. Emellett a bányatavak többségében tilos a fürdés. Aki tiltott helyen fürdik nem csak az életét veszélyezteti, hanem szabálysértést is elkövet, ami pénzbírsággal sújtható.
A szabálytalanul fürdőzőket nem csak a rendőrség vagy a vízi rendészet büntetheti meg, hanem akár a közterület-felügyelő, a természetvédelmi őr és a halászati őr is. A bírság összege attól függ, helyszíni bírsággal vagy szabálysértési feljelentéssel -esetleg csak egy figyelmeztetéssel- zárul a találkozó. Előbbi esetben 5-50.000 forintig terjedő, utóbbi estben 150.000 forintig terjedő büntetést kaphat a tilosban fürdőző.
Még kijelölt fürdőhelyen is tilos vízben tartózkodni, és vízre menni másodfokú viharjelzés esetén. A II. fokú viharjelzést onnan lehet felismerni, hogy a sárga villogó, viharjelző fény már 90-szer villan fel percenként. Ha ilyet látunk strandolás közben, azonnal menjünk ki a vízből, még akkor is, ha egyébként nem sok látható jele van a közelgő veszélynek!
Például az erre kijelölt helyeken. A fürdőhelyek határait a parton 60×30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló táblával jelölik. A 120 cm-nél mélyebb víz határát tavakon és állandó vízterületeken pedig „120 cm” feliratú, a folyókon „mély víz” feliratú táblával jelölik. Ahol ilyen tábla található, nyugodtan bemehetünk a vízbe.