tóth gabi
Hiába tagja Magyarország a schengeni övezetnek, néhány európai országba a mai napig nem elég a személyi. Melyik országba kell útlevél Európában? Utánajártunk!
Aki magyar állampolgárként utazik külföldre, a schengeni zónán kívüli országok szinte mindegyikébe vinnie kell magával az útlevelét. Mely országok tartoznak ehhez a zónához és mi a helyzet a többivel? Mindegyikbe kell útlevél vagy van, ahová el lehet egy személyi igazolvánnyal is utazni? Íme a válaszok!
Egyrészt, hogy az adott ország, ahová például nyaralni szeretnénk menni, tagja-e az Európai Uniónak. Másrészt, hogy a célország a schengeni övezet tagja-e. Például európai ország Románia, mi több, EU-s ország is, viszont nem része a schengeni övezetnek. Akkor oda most kell útlevél vagy elég a személyi?
A Henley & Partners állampolgársági és tartózkodási tanácsadó cég listáját negyedévente frissítik, 199 különböző útlevelet és 227 úti célt vizsgálva. A legutóbbi felmérésük szerint a legtöbb országban elfogadott - azaz a legerősebb - útlevél a japán és szingapúri, amiket 193 országban fogadnak el. Az európaiak közül a német és spanyol útlevél a legerősebb. Magyarország Lengyelországgal holtversenyben a kilencedik 185-185 elfogadó országgal.
A schengeni övezet országaiba egységesen határellenőrzés nélkül lehet belépni. A schengeni országok közé tartozik a belügyminisztérium tájékoztatása szerint Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szlovákia és Szlovénia. Aki ezekbe az országokba megy, nem kell, hogy útlevelet vigyen magával.
A schengeni övezethez tartozó nem uniós tagország Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein is. Aki ezekbe az országokba megy nyaralni, elég, ha az érvényes személyi igazolványát viszi magával. 2023. január 1-óta Horvátország is az övezet teljes jogú tagja lett, ezért az ottani határon sincs határellenőrzés, vagyis ide is elég az utazás utolsó napjáig érvényes személyi igazolványt magunkkal vinni.
Az uniós országok közül több ország nem tartozik még a schengeni térségbe. Például Bulgária, Ciprus, Írország vagy Románia. Ezen országok határain van okmányellenőrzés, viszont elfogadják a személyi igazolványt is.
Nemzetközi szerződés vagy kölcsönös megegyezés alapján beutazhatunk útlevél nélkül Andorrába, Svájcba, Bosznia-Hercegovinába, Albániába, Koszovóba, Észak-Macedóniába, Montenegróba és Szerbia területére is. Nem kell útlevél San Marino, Monaco és Vatikán törpeállamokba sem.
2021 októbere óta az Egyesült Királyságba kizárólag útlevéllel léphetnek be az emberek, kivéve a letelepedett státusszal rendelkezők, akik 2025. december 31-éig átléphetik a határt személyi igazolvánnyal is. Szükséges továbbá az útlevél az unión kívüli tagállamok közül például Ukrajnába is.
A legtöbbet Ausztráliában kell fizetni egy új útlevélért (közel 220 eurót). A második és harmadik helyen lévő Mexikóban 161 eurót, Svájcban pedig 133 eurót kérnek az okmányért. Magyarország a maga 47 eurójával a 28. Dél-Koreával és Litvániával együtt. A legolcsóbban Csehországban igényelhető útlevél, mindössze 26 euróért.