tóth gabi
Emberek százai segítették önzetlenül a gyöngyöstarjáni árvízkatasztrófa károsultjait.
Mint arról a Ripost is írt, soha nem látott villámárvizek árasztották el Magyarország több megyéjét. A hirtelen lezúduló eső nyomán brutális áradások keletkeztek, melyek valósággal letaroltak egy-egy települést.
A sok károsult település közül a Heves vármegyei Gyöngyöstarján szenvedte el a legnagyobb tragédiát: egy ott dolgozó családanyát és egy helyi családapát ugyanis már csak holtan találtak meg az árvíz után. Mint arról a Ripost is írt, a háromgyermekes családapa, B. Gergely egy kilométer hosszú pincerendszerben vesztette életét, ahova a megáradt patak elképesztő erejű sodrása rántotta be, míg a kétgyermekes anyuka, a helyi bánya mázsálójaként dolgozó Zsuzsanna egy konténerben ragadt. Az asszony a munkatársaival együtt erősen kikötözte magát, Zsuzsanna azonban egy végzetes pillanatban kioldotta az életmentő tartókötelet, hogy megmentse a viharban rekedt vizsláját, Mirát. Az ebet végül sikerült beemelnie a konténerbe, ő azonban nem tudta megtartani magát, és elsodorta a víz.
A településen elképesztő pusztítást okozott a villámárvíz: mindenhol sáros utcákat, az ár által magával sodort autókat és elárasztott házakat hagyott maga után, ezért aztán többeknek el kellett hagyniuk szeretett otthonaikat is. A károsultakat viszont nem hagyták magukra, a helyiek egy emberként rohantak a segítségükre: a tragédia másnapján ugyanis már lapáttal és talicskával megpakolt, szivattyúzó és markolóval siető helyiek lepték el az elárasztott utcákat.
Aki kézi vagy gép erővel nem tudott segíteni, megtette máshogy: ők élelmiszerrel, tisztálkodószerekkel vagy ruhával siettek a károsultak segítségére. A mentőakcióba a civilek, a rendvédelmi dolgozók, polgárőrök, helyi boltok és üzletek is beszálltak, mindenki gőzerővel, önzetlenül dolgozott:
- Aki segíteni jött ma, annak nem kell fizetnie. Ez a legkevesebb, amit tehetünk
- mondta ottjártunkkor a helyi kocsma tulaja.
- Minket nem érintett az árvíz, szerencsések voltunk, de tudjuk, hogy mások nem voltak azok. Így fogtuk, amink volt, és megyünk segíteni – mondta egy lapáttal és talicskákkal felszerelkezett társaság ottjártunkkor.
A község most meghatottan összegezte a segítségnyújtást, és írásban mondott köszönetet mindenkinek:
A villámárvíz okozta katasztrófa örökre beleég az emlékeinkbe, ahogyan ezzel együtt a következő napokban tapasztalt lenyűgöző összefogás is. Hihetetlenül gyorsan nyújtottak segítő kezet a helyi lakosokon kívül a környező települések polgármesterei, Önkéntes Tűzoltó Egyesületei, lakosai és vállalkozásai
- írták egy posztban. A munkálatokban százak vettek részt:
- Csütörtök délutántól éjjelig 80 fő, pénteken 175 fő, szombaton 154 fő segítő volt jelen az árvíz által elöntött területeken. A nehéz fizikai munkát végtelen elszántsággal végezték, mindenki teljes erővel, fáradhatatlanul, reggeltől estig azon dolgozott, hogy minél előbb eltakarításra kerüljenek a tragédia nyomai - szögezték le. Mindenkinek megköszönték az önzetlenségüket:
Ezúton is szeretnék mindenkinek köszönetet mondani az áradás utáni helyreállítási munkálatokban nyújtott segítségért. A segítők, felajánlók jelesre vizsgáztak emberségből, kitartásból; hálásak vagyunk, hogy időt és energiát áldoztak a település lakóinak megsegítésére
- hálálkodtak.