kulcsár edina
Egyes gyógyszerek mellett veszélyes kombináció lehet a napozás.
Kevesen tudják, de vannak olyan gyógyszerek, melyek a tartós napfény hatására sokkal érzékenyebbé teszik a bőrt, ezáltal súlyos betegségeket, és kritikus esetben akár rákot is előidézhetnek. Dr. Mangó Gabriella háziorvos elmondta a Ripostnak, hogy mikre érdemes odafigyelni.
Érdemes elolvasni minden gyógyszer mellékhatását, és ha ott van, hogy fényérzékenyít, akkor azokat erős napsütésben nem szabad alkalmazni vagy nagyon körültekintően szabad csak alkalmazni.
– mondta a háziorvos, majd hozzátette:
Érdemes megnézni a mellékhatásokat, hogyha valaki strandra megy vagy napra megy hosszabb időre, hogy ne kenje be például magát ilyen krémmel vagy ha ilyen antibiotikumot szed, ne menjen ki a napra, mert akkor olyan, mintha megtízszerezné a napsütés hatását és nagyon komoly égési problémákat lehet okozni.
Nem pusztán arra kell tehát figyelnünk, hogy miket kenünk magunkra, hanem arra is, hogy miket viszünk be a szervezetünkbe.
A másik, ami a fénynél nagyon fontos, az UV-sugárzás. Ha az magasabb, hajlamosít arra, hogy bőrdaganat alakulhasson ki arra hajlamos embereknél. Mind a szolárium, mind az erős napsütés kerülendő. Védekezni kell fehér ruhával, kalappal, zárt ruházattal, főleg annak, aki bőrdaganatos megbetegedésen esett át.
Nem csak kacsa tehát, hogy ilyen esetekben különösen körültekintőnek kell lennünk. A nagy melegben magától értetődő emellett, hogy több folyadékot igyunk, lehetőség szerint vizet. Dr. Mangó Gabriella ezzel kapcsolatban hangsúlyozta:
Vannak olyan gyógyszerek, melyek a vérnyomásunkra hatnak, annak van például vízhajtó hatása. Oda kell figyelni, hogy nagy melegben a vérnyomás lentebb mehet, tehát lehet, hogy csökkenteni kell a mennyiséget vagy olyat kell választani, amiben nincs annyi vízhajtó.
A napokban előforduló meleg tehát nemcsak a frontérzékenyeket, hanem azokat is megterheli, akik valamilyen gyógyszeres kezelés alatt állnak. A meleg miatt például az is megeshet, hogy valakinek bedagad a lába. Ilyenkor arra is gondolni kell, nem lehet-e, hogy nem a meleg, hanem a melegben szedett gyógyszer okozza-e a tüneteket.
A háziorvos javaslata, hogy akinek szívműködési vagy vérkeringési zavarai vannak, mindenképpen vegyen reggel is és este is egy hideg zuhanyt és igyekezzen lehűteni a szervezetét, nehogy túlforrósodjon. A hőháztartásunk felborulása megelőzhető és elkerülhető, ha sok folyadékot iszunk, sok gyümölcsöt eszünk, azokban ugyanis a nyomelemek, az ionok, a vitaminok mind olyan dolgok, melyekre a szervezetünknek szüksége van.
Aki bizonytalan, mindenképpen konzultájon orvosával vagy gyógyszerészével!
Ha az alábbi gyógyszerek valamelyikét szeded, akkor fokozottan ügyelj rá, hogy a meleg, napsütéses nyári időnek megfelelő mennyiséget szedj, melyet orvosod vagy gyógyszerészed javasolt: