kulcsár edina
Május utolsó vasárnapja minden évben a gyerekek ünnepe. Mit és mióta ünneplünk ilyenkor pontosan? Ezt érdemes tudni a gyermeknapról!
A karácsonyhoz hasonlóan a gyermeknapot is szinte az egész világon megünneplik, igaz, kicsit máshogy és máskor. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet, amit érdemes lehet tudni erről a jeles napról.
Az ünnep Törökországból, az 1920-as évekből ered, ahol április 23-án tartották meg először. Musztafa Kemál Atatürk, a későbbi Török Köztársaság alapítója ezt a napot nyilvánította gyermeknappá, méghozzá azért, mert ekkor volt a török nemzeti függetlenség napja is. Ezzel szerette volna felhívni a figyelmet arra, hogy a gyermekek jelentik a jövőt mindenki számára. Nem sokkal később, az 1925-ös svájci Nemzetközi Gyermekjóléti Konferencián úgy határoztak a résztvevők, hogy ettől kezdve a nyugati országokban is megtartják a gyermeknapot. Az ünneplésre a július elsejét jelölték ki. Végül az ENSZ az 1954-es közgyűlésén úgy döntött, hogy létrehozza az egynapos, Nemzetközi gyermeknapot.
Sok országban november 20-án ünneplik a gyermekeket, mivel az ENSZ közgyűlése 1989. november 20-án fogadta el a gyermekek jogairól szóló egyezményt. Míg más országokban a svájci gyermekjóléti konferencián kijelölt június 1-én van a Nemzetközi gyermeknap. Japánban 1948 óta nemzeti ünnepnek számít és május 5-én tartják. Indiában november 14-én az ország első miniszterelnökének születése napján jó gyereknek lenni, Argentínában augusztus második vasárnapján, Chilében viszont az elsőn. Kolumbiában és Mexikóban áprilisban, Kubában júniusban, Brazíliában és Peruban pedig októberben ünnepelnek. Afrika legtöbb államában viszont egyáltalán nem ünneplik a gyerekeket.
Magyarországon 1931. óta ünnepeljük a gyermeknapot, 1950 óta pedig mindig május utolsó vasárnapján, a többi volt kommunista országhoz hasonlóan. Vagyis az idei gyermeknap május 28-án lesz. Aki programot keres erre a napra a csemetéjének, az többek között itt találhat magának.