tóth gabi
Az ország több pontján felszálló ágban vannak az akut légúti megbetegedések. Dr. Bense Tamás háziorvost kérdeztük, mit tapasztal a praxisában.
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy április 24-30. között az országban 138 200 fő fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 9 000 főnél influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak.
„Emelkedik a légúti betegségek száma, nemcsak a vírus és a bakteriális, hanem az allergia eredetű is nagy számban fordul elő”
– mondta a Ripostnak Dr. Bense Tamás háziorvos.
„Az influenza és az RSV lecsengőben, a koronavírus még tartja magát, a meghűléses betegségek száma pedig nő. A vírus eredetű megbetegedések jellemzően antibiotikum terápiát igényelnek” – említette a háziorvos a saját praxisában tapasztaltakról.
Főként az óvodások és a kisiskolások körében sok a megbetegedések száma. A középiskolásoknál is előfordulnak a megbetegedések, a felnőttek esetében pedig jóval kevesebb a számuk.
Dr. Bense Tamás kiemelte, hogy amennyiben megbetegszik a gyermek, a szülők mindenképpen kérjék ki az orvos véleményét a kezelésével kapcsolatban. Abban az esetben például, ha a beteg gyermeket kortársai közé viszi a szülő, akkor a körülötte lévők 20-30 százaléka érintett lesz.
A felnőttek esetében is fontos, hogy aki beteg, maradjon otthon és lehetőség szerint ne nagyon menjen közösségbe. A fertőzési lánc megtörésével lehetne leginkább csökkenteni a megbetegedések számát, mely az utóbbi időszakban 55 százalékban a 14 év alattiakat érintette, közel 23 százalékban a 15 és 34 év közötti fiatal felnőtteket. Nagyjából 15 százalékuk volt 35 és 59 év közötti, közel 8 százalékuk pedig 60 éven felüli.
A háziorvos arra is felhívta a figyelmet, hogy az akut légúti fertőzések okozta nehézségekkel járhat az allergia is, mely most sokakat érint.
Az április végéhez kapcsolódó légúti panaszok részletes adatait megtalálod az ANTSZ oldalán.