kulcsár edina
Indul a hangyairtó szezon! Annak érdekében, hogy a lakás is hangyáktól mentes legyen és környezetünket se károsítsuk, ezeket a szereket vessük be ellenük.
A hangyák alapvetően hasznos állatok, de nem a lakásban. Május környékén a legapróbb réseken is képesek beszivárogni, hogy összeszedjék az ételmaradékot és ha már ott vannak, sokszor be is költöznek a fafelületek alá vagy a szemetes környékére. Szerencsére van néhány hatásos és egyben humánus megoldásunk a távoltartásukra.
Jellemzően a fekete, a fáraó és a lóhangya költözik be a lakóházakba. A fekete hangya a leggyakoribb. Ők azok akik a réseken át édességre vadászva bújnak elő a földből. A fáraóhangyát nehezebb észere venni, mivel nagyon apró (kb. 2mm), borostyán színű, fehérjepárti és a meleget, párát kedveli. A lóhangya pedig főleg növényi nedvekkel táplálkozik és a lakásban a vízforrások környékén táborozik le, nehéz tőlük megszabadulni.
Takarítsunk rendszeresen és ne hagyjunk elöl ételmaradékot. Ha a megelőzés csődöt mondott, akkor rakhatunk ki nekik csalit a vonulási útvonalukra, de a lakáson kívülre. Például egy befőttes üveg tetejébe tegyünk mézet vagy cukros vizet és rakjuk az ajtó elé vagy az erkélyre. Ha szerencsénk van, inkább ezt a könnyű élelemforrást keresik majd fel, ahelyett hogy bemenjenek a lakásba. Ha már bejutottak, az egy másik természetes módszer a kitessékelésükre a forró víz. Ezt egyszerűen öntsük a menetre és be a járataikba. Ahol fa fedi a padlót és ez a módszer nem alkalmazható, használhatunk ragasztócsíkot, ragasztószalagot vagy földre rögzített légyfogópapírt is.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) a fentieken kívül azt tanácsolja, hogy a hangyák elriasztására használjunk erős illatokat, mert a rovarok általában ezekre érzékenyen reagálnak. Tegyünk a vonulási útjukba például friss citromreszeléket, ecettel átitatott vattapamacsot vagy valamilyen illóolajjal töröljük fel a padlót. Erős illatú szárított növényeket is szórhatunk az útvonalukra, például varádicsot. Ha több helyen bukkannak fel egyszerre, akkor készíthetünk illóolajos-ecetes keveréket, amit spray-vel fújhatunk az útvonalukra. Ezeken kívül segíthetnek még a lúgos kémhatású szerek is, mint a sütőpor vagy a szódabikarbóna. Ha ezekkel beszórjuk az útvonalukat, akkor biztosan távoznak a környékről. Aki pedig irtani szeretné őket, használhat kávézaccot, amit a dolgozók bevisznek a bolyba, a koffein pedig végez az ott élőkkel.