kulcsár edina
Április 1. óta újra nyitva van a Városligetben található Vakok Kertje, amit elsőként Agárdi Szilvi tesztelt. A Liget Budapest Projekt keretében felújított park áprilisban 12-től este 6-ig, májustól este 8-ig várja vak és gyengénlátó látogatóit, akik máris imádják!
Modern eszközök, rendbe hozott növényzet, felújított és bővített, speciális játékokkal felszerelt játszótér. Ez ma a megújult Vakok Kertje, amely áprilisban ismét megnyitotta kapuját.
Az egyedülálló kertet még 2018-ban újították fel, azóta is töretlen a népszerűsége.
"Büszkén mondhatjuk, hogy az átadása óta szinte folyamatosan teljes kihasználtsággal üzemel a parkrész, és a visszajelzések alapján egy sokkal könnyebben és biztonságosabban használható pihenőparkká vált a felújításnak köszönhetően" - mondta el a Ripostnak Gyorgyevics Benedek. A Városliget Zrt. vezérigazgatója hozzátette:
"Az Európában is egyedülálló, közel egyhektáros parkrész 1972-ben épült a Városligetben, így – csaknem fél évszázad elteltével – időszerű volt a rendbehozatala, mert a 21. századi akadálymentesítési követelményeknek már nem felelt meg. A park környezetében számos, a vakokat és gyengénlátókat segítő intézmény és szervezet működik, akik rendszeresen használják a kertet, ezért annak érdekében, hogy az ő igényeik alapján újítsuk meg a kertet, már a tervezés során egyeztettünk velük.
A Vakok Kertje kívül-belül teljesen megújult: akadálymentesítették a területet, növényzetét felfrissítették és Braille feliratos információs táblákkal látták el, hogy megismerhetőek legyenek a fajták. Felújították és kibővítették a parkrész játszóterét újabb, speciálisan látássérültek számára készített játékokkal. Megújították a csobogókat, vízmedencéket és számos, a tájékozódást és a biztonságos használatot segítő fejlesztést hajtottak végre.
A Voice-ból ismert énekesnő a készségfejlesztő játszótéren életében először pingpongozott, de a speciális asztalitenisz mellett a lengőtekét és a fészekhintát is nagyon élvezte.
Újjáépítették a tájékozódást és orientációt segítő, speciálisan burkolt utakat, és egy új sétányt is kialakítottak. Az elbontott rossz állapotú faház helyett új, speciálisan a vakok igényeihez igazodó akadálymentes épület került, amelyben a mellékhelyiségek is helyet kaptak. A kertben kültéri zenélő játékokat, a halmozottan sérült gyerekeknek pedig speciálisan kifejlesztett játékelemet telepítettek. A Vakok Kertjében – a különleges játékok mellett – gyógy-, fűszer- és dísznövénykert, faragott csobogó, díszmedence, pergola és tapintható térkép is található.
A Városliget fejlesztése során eddig több mint negyedmillió négyzetméter zöldfelület újult meg, 72.000 m² burkolt felületet bontottak el, elültettek több, mint ötszáz lombos fát és 130 fenyőt, közel 70.000 cserjét és 250.000-nél is több évelőt. A Liget Budapest Projekt elkészült elemeit már több mint ötmillióan látogatták. Tovább folytatódnak a családbarát fejlesztések és további jelentős zöldfelületeket alakítanak ki. Idén megkezdődnek az alábbi felújítások:
Az elmúlt évek során átadták a Városligeti Nagyjátszóteret, a Sportcentrumot és a hozzá tartozót két kilométeres futókört, az Ifjúsági Sportpályákat, valamint a rendkívül népszerű kutyás élményparkokat. Felújították a Millennium Háza műemléki épületét, elkészült a Múzeum Mélygarázs, az egykori Felvonulási tér helyén a ligeti Promenád, és megnyitotta kapuit a Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum is. A Városliget megújítása Európa jelenleg legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési projektje, a Millennium óta nem látott léptékű kulturális beruházásokkal gazdagodott az ország. "A projektnek már most jelentős eredményei vannak, de még nem ért véget: a legnagyobb és legfontosabb épület, a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria felépítése még hátra van” – mondta korábban Baán László, a Liget projekt miniszteri biztosa, rámutatva: ez az új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget az egész világ számára látható módon felkerüljön Európa kulturális térképére, ami egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő művészeti múzeum nélkül nem lehetséges. "A Kormány elkötelezett a projekt teljeskörű megvalósítása mellett, az új, nagyobb léptékű fejlesztések megvalósítása az ország gazdasági helyzetétől függ, de előreláthatólag 2024-25-ben elkezdődhet az elbontott Petőfi Csarnok helyére tervezett Új Nemzeti Galéria építése" - tette hozzá.