kulcsár edina
Ma egészen mást jelent gazdálkodni, a földeken, az állatokkal dolgozni, mint akár húsz évvel ezelőtt: hódít a precízió, a digitalizáció és az innováció, ami vonzza a fiatalokat.
Először rendezték meg a héten az Ifjú Gazdák Kongresszusát több száz fiatal gazdálkodó részvételével, akik az ország 19 megyéjéből és a határon túlról érkeztek Gödöllőre. A Ripost Papp Zsolt Györgyöt, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnökét kérdezte, mit jelent ma a fiataloknak a mezőgazdaság, lesz-e generációváltás.
- Ön az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkára. Amúgy fiatal gazdálkodó?
- Örök fiatal, remélem. Szabolcsi vagyok, újfehértói kertész családban nőttem fel, és a mai napig nem hagytam fel a gazdálkodással sem.
- Mennyien vannak az ifjú gazdák?
- A tagozatnak több mint 1600 tagja van, már mind a 19 vármegyében megalakult. Komoly agrárszakemberek erősítik a szervezetet, olyan fiatalok, akik a mezőgazdaságból: állattenyésztésből, kertészkedésből, földművelésből, élelmiszer feldolgozásból élnek.
- Miért volt szükség külön ifjúsági tagozatra?
- Hogy együtt gondolkodjunk és megoldásokat keressünk azokra a speciális kihívásokra, amikkel szembe kell néznünk, a fenntarthatóságtól és környezetvédelemtől a fogyasztói szokások változásáig és a digitális kihívásokig. Közösen jobban választ tudunk adni a mindannyiunkat foglalkoztató kérdésekre.
- Mi volt a konferencia fő témája?
- 2022 november 7-én elfogadták a közös agrárpolitikai stratégiát, ami egészen 2027-ig meghatározza az agrárium, a mezőgazdaság, a vidék jövőbeli támogatásait. Nagyon sok pénz, 5300 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra, amiből negyedévente ütemezetten részesedhetnek a gazdálkodók.
- Ez a pénz nem függ attól, hogy az ország megkapja-e az Európai Uniós pénzeket?
- Nem, ez egy elkülönített összeg, ami a vidék és az agrárium fejlesztését szolgálja a következő öt évben. Az agrárium fejlődésében jelentős szerepe van a nemzedékváltásnak, a fiatal gazdák helyzetbe hozásának, a gazdaságok modernizálásának. A kongresszuson a fiatal gazdák megismerhették a rendelkezésükre álló támogatási formákat is.
- Érdekli manapság a fiatalokat a gazdálkodás, a föld?
- Egyre inkább, mert perspektívát, jövőképet ad és stabil megélhetést jelent vidéken. A támogatási rendszer is hozzájárul, hogy átvehessék a fiatalok a gazdaságokat és egyszerű célok mentén hozzájussanak a forrásokhoz. A kormányzat célja az, hogy vidéken is teremtsenek munkahelyeket, tisztes jövedelmet jelentsen a mezőgazdaságban, élelmiszer-feldolgozóiparban tevékenykedni. A vidéki fiatalok éppen annyi lehetőséghez jussanak, mint a városiak, ne legyen különbség. A közös agrárpolitikai stratégia komoly fejlesztéseket kínál az alapanyag-feldolgozásban is. A másik, amiért vonzza a fiatalokat ez a pálya, az a technológiai térhódítás: teret kap a precízió, a digitalizáció, az innováció és a kutatási eredmények beépítése a mindennapi munkába. Ma már komoly tudást igényel a mezőgazdasági gépek, eszközök és technológiák alkalmazása, amihez jól képzett fiatalokra van szükség az ágazatban. Ezért is van szükség a fiatalításra és a fiatalok támogatására, mivel az ő kezükben van az ágazat megújítása.