tóth gabi
Aki időben foglal, sokat spórolhat a nyaralásán. A szakértő szerint hazánkban már nem divat utolsó pillanatos, "last minute" ajánlatokat hirdetni.
10-20 százalékkal is kevesebbet fizethet az, aki időben foglal nyaralást! A szakértők szerint az áremelések hatására nem csökkent a magyarok szállásfoglalási kedve, ezért érdemes minél hamarabb dűlőre vinni a döntést.
Kiss Róbert Richard turisztikai szakújságíró szerint Magyarország egyre népszerűbb hely, nemcsak mi szeretünk utazni országon belül, hanem a külföldiek is egyre inkább vissza-visszatérnek.
"Tavaly is nagyon jó számokat ért el a hazai turizmus, ez azt bizonyítja, hogy hazánk trendi hely. Ugyan voltak félelmek, hogy nehéz lesz a tél a rezsiárak emelkedése miatt - a szállodák nagyjából egyötöde zárt be, de március-áprilisban valószínűleg újranyitnak -, de január első hetében sokkal többen üdültek, mint tavaly, bár meg kell jegyezni, hogy ehhez hozzájárult a meghosszabbított téli szünet is" - kezdte a Ripostnak Kiss Róbert Richard. Magyarországon még mindig tarol a Balaton, a Mátra és a Bükk vidéke, Tokaj környéke és a fürdővárosok, például Sárvár vagy Nyíregyháza. Budapestre pedig egyre inkább visszatérnek a külföldiek, különösen a britek és az amerikaiak.
A V4-országok (Lengyelország, Csehország, Szlovákia) mellett Romániából is előszeretettel látogatják hazánkat, nem beszélve a németekről
- folytatta a turisztikai szakember. A nyári számok is ígéretesek, óvatos becslések szerint akár a 2019-es rekordév számait is túlszárnyalhatja a hazai turizmus.
"Ennek több jele van, a Balatonnál már most is nehéz találni jó szállást. De például a Csíksomlyói búcsú zarándokvonatára már most nagyon sok az érdeklődő" - jelezte Kiss Róbert Richard.
A nyári szállások átlagosan 15 százalékkal lettek drágábbak, mint tavaly, de az áremelkedések 5 és 22 százalék között szórnak. A szakújságíró elárulta,
jelenleg egy átlagos, két fős szobáért egy éjszakára átlagosan 29.270 forintot kérnek a szállásadók.
Hangsúlyozandó ugyanakkor, hogy a drágulás ellenére a foglalási számok nem csökkennek, a nyaralók nem spórolnak a pihenésen. A szakértő szerint ez azért jó hír, mert a magyarok rájöttek, fontos számukra a kikapcsolódás.
A legtöbben belföldet preferálják, az utazók kisebb része választja külföldöt. Ezen belül is Horvátország a domináns, tavaly 660 ezer magyar utazott az Adriára. A mediterrán tájakon Görögországot, Egyiptomot és Tunéziát is imádják a magyarok, de még a Maldív-szigetekre is elutaztak közülünk négyezren
- mondta a szakember.
Foglalások terén az jár jól, aki korán áll neki keresni.
"Nehéz pontos számokat mondani, mennyivel jár jobban az, aki január-februárban foglal, és nem az utolsó pillanatban, mert számos eltérés mutatkozik szállás és szállás között.
Nagy átlagban kijelenthető, hogy 10-20 százaléknyi kedvezményt nyújtanak azoknak, akik korán lefoglalják a kinézett szobát vagy apartmant. Ma már a "last minute ár" igen ritka
- húzta alá Kiss Róbert Richard. Ezt támasztja alá Karcsai Anett, az Anett Tours tulajdonosa is.
"Mi Görögországba szervezünk utakat, és örömmel látjuk, hogy a magyarok időben, és nem az utolsó pillanatban foglalnak. Épp emiatt csak február végéig vannak előfoglalási kedvezmények, melyek mértéke 5 és 20 százalék közötti" - mondta az utazási iroda vezetője. A szállásadók, hotelek a foglalási díj kifizetésekor is eltérően járnak el: van, ahol előre ki kell fizetni a teljes összeget, van, ahol előleget kérnek (ennek mértéke legtöbbször 50 százalék), és olyan is előfordul, amikor a helyszínen kell rendezni a teljes összeget. Kiss Róbert Richard felhívta a figyelmet: ahol külön lehetőségként tüntetik fel az előre fizetés lehetőségét, ott akár további 5 százalék kedvezményt is kaphatunk az árból.
Megkérdeztük az utca emberét, ők hova mennek idén nyaralni?