tóth gabi
A biztonsági emberek egy része állítólag nem kapta meg a januári fizetését, ezért sztrájk is lehet Ferihegyen.
Ferihegyen komoly fennakadást és nagy anyagi károkat okozhat, ha leáll a teherforgalom. A Metropol információi szerint a biztonsági átvilágítást végző dolgozók azért léphetnek sztrájkba, mert a Wini Security Kft. alvállalkozóján keresztül nem fizette ki 40-50 munkavállaló januári bérét, több tucat család megélhetését kockáztatva ezzel. Laptársunk információi a cég egy korábbi dolgozójától származnak – ő azt is elmondta, hogy a Wini megbízója, a Celebi Aviation Holding elutalta a szerződés szerinti összeget, de a NAV zárolta a Wini Security bankszámláját.
A Celebi állítólag megígérte a munkavállalóknak, hogy a héten megoldja valahogyan az aggasztó helyzetet, de a Celebi a Metropol megkeresésére ezt nem erősítette meg – igaz, nem is cáfolta.
10 napon belül leállás várható, ha nem történik valami. A biztonságiak családos emberek, nem tudnak várni...
– mondta az illető, hozzátéve: "Attól félnek a védelmi munkát végzők, hogy bár a Celebi segítőkészen áll a helyzethez és egy hónapot kifizet pluszban a Wini Security helyett, de utána bizonytalanság várja őket. Hiszen a Celebi sem tudja átvállalni hosszútávon kifizetést. Akkor a munkavállalók családostól mehetnek tönkre, de van olyan is köztük, aki vidékről jár fel autóval vagy albérletet fizet. Ráadásul azt is nehezményezik, hogy úgy dolgoztak januárban akár 400 órát, hogy a vezetőség nem tájékoztatta őket a hamarabb kialakult helyzetről, amiről nyilván tudomásuk volt."
A munkaleállás kész katasztrófát jelent a Ferihegy földi kiszolgálását végző cégnek.
Ez a tevékenység speciális képzést igényel. Leállás esetén az átvilágítást végzőket nem lehet azonnal pótolni. A munka elvégzéséhez féléves előzetes kiképzésre van szükség, hiszen export és import raktárról van szó. Ha az árut nem világítják át szakszerűen, az komoly veszélyforrást jelenthet, hiszen akár robbanó anyag is lehet egy rakományban, amely a raktárból már egyenesen a repülőgépre megy.
A Metropol megkereste a NAV-ot is. A NAV sajtóosztálya adótitoktartás miatt ugyan nem hozhat nyilvánosságra konkrét adatokat, de annyit elárult, "vagyonbiztosítási intézkedéseknél különös figyelmet fordít arra, hogy a kényszerintézkedés lehetőség szerint ne, vagy csak indokolt esetben érintsen olyan vagyonelemet – bankszámlapénzt például –, amiből munkavállalók bérét fizetik. A NAV ezért elsősorban egyéb vagyonelemek zárolására fókuszál, figyelembe véve természetesen az adott ügy valamennyi körülményét".
A Wini Security ügyvezetője, Fehérvári János a Metropol megkeresésére azt írta: "A WINI SECURITY Vagyonvédelmi és Szolgáltató Kft-vel, illetve Társaságunk egyetlen tisztségviselőjével, alkalmazottjával szemben sincs folyamatban semmilyen büntető eljárás. Társaságunk jelenleg adóellenőrzés alatt áll, melyben jogerős döntés, határozat még nem született... Társaságunk mindig is betartotta nem csak a személy- és vagyonvédelmi szakmai szabályait, hanem az adózási előírásokat is. Ezért sem tudjuk elfogadni azt, hogy az adóhatóság a lehetséges követelésére nézve olyan ideiglenes intézkedést tett, amellyel Társaságunk működését, zökkenőmentes feladatellátását jelentősen akadályozza. Természetesen az összes jogi lépést megtettük és megtesszük a jövőben is annak érdekében, hogy igazunkat alátámasszuk. Meg vagyunk győződve arról, hogy ez az ügy túlmutat a WINI SECURITY Vagyonvédelmi és Szolgáltató Kft-n, mivel olyan precedenst teremthet, ami az egész személy- és vagyonvédelmi szektorra kihat. Szakmai elkötelezettségünk és felelősségvállalásunk töretlen."