kulcsár edina
Ahogyan telik az idő a február 6-i földrengés óta, úgy fogy a romok alatt rekedt emberek esélye a túlélésre. A mentőcsapatok – köztük a magyarok 156 emberrel és 26 kutyával – mindent megtesznek értük, ami erejükből telik.
A török sajtó immár az évszázad katasztrófájaként beszél a február 6-i földrengésről. Péntek reggelig a halálos áldozatok száma megközelítette a húszezret, a sebesültek száma pedig ugyanekkor közel hetvenötezer volt.
A magyar mentőegységek már több tucat ember életét mentették meg, a Pest Megyei Kutató-Mentők néhány esetet videóra is vettek. Például egy másfél éves kisfiú mentését - a felvétel bejárta a világot -, majd ezt követően sikeresen ki tudták szabadítani a romok alól az édesanyját, majd a nagypapáját is. Ezt követően kezdték meg a küzdelmet Aliért, a 15 éves török fiúért.
Rajtuk kívül a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai is sikeresen veszik az akadályokat, ők is sok embert szabadítottak már ki sikeresen. A HUBA Rescue24 vészhelyzet-kezelési igazgatója, Pavelcze László elsírta magát egy interjú közben, miután tíz óra munkának köszönhetően sikerült kiszabadítaniuk egy kislányt a romok alól.
- Fáradtak vagyunk, de ugyanakkor nagyon büszkék, hiszen azért sikerült hét élő embert kimenekíteni a romok közül. Tehát nem csak megtaláltuk őket, de ki is lettek emelve. Ez nagyon nagy energiát ad mindenkinek, akármilyen fáradtak vagyunk. Az időjárás nem kegyes, bár most gyönyörű napsütés van, és már melegszik a levegő, de éjszaka mínuszok vannak, és sajnos egyre fogy a túlélőknek az esélye - emelte ki a szakember.
Szíriát szintén érintette a földrengés, ott is többezer áldozat van. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil klinikákat állított fel ebben a térségben, amelyek létrejöttét a magyar kormány 50 millió forinttal támogatta.
Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi programjának vezetője a helyszínről jelentkezett be a szervezet Facebook oldalán:
- Szíriában a helyzet egészen tragikus. Most itt a Máltai mobil orvosi rendelője általános orvosi ellátást nyújt az azt igénybe vevőknek, gyógyszert, kötszert oszt.
Szíriában a helyzet nagyon, nagyon rossz. Az emberek szomorúak, elárvultak, tanácstalanok
– mondta el a szakember, majd azt is hozzátette: Aleppóban, ahol éppen állomásoznak, sem áram, sem fűtés nincsen, nagyon fázik mindenki …