kulcsár edina
Sok törődésre tart most igényt Vanda, csak így kerülhető el, hogy ne ismétlődjön meg a szörnyű tragédia – állítja a szakértő.
Vandának elege lett az iskolai zaklatásokból. Mindössze 11 évesen döntött úgy, hogy a vonat elé ugorva vet véget életének. Bár életveszélyes sérüléseket szenvedett, szinte teljesen felépült.
A kislányt csecsemőkorától a nagyszülei nevelik, mert az édesanyjától a gyámhatóság elvette a gyermeket. Ők gondoskodnak róla, tőlük kap szeretetet, és most is ők tesznek meg mindent, hogy Vanda mihamarabb feldolgozhassa az őt ért traumát. A Bors karácsony után meglátogatta a családot.
Zsuzsanna és József akkor elmondta, hogy igyekeznek minél több időt az unokájukkal tölteni, de nem szívesen engedik el otthonról egyedül.
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint a család a múlt megismétlődésétől tart.
Vélhetően egy olyan szorongás alakult ki a nagyszülőkben, aminek a következménye egy túl óvó-védő működésmód.
„Alapvetően a halál szele csapta meg őket és még mindig ennek hatása alatt állnak. Azt gondolhatják, hogy amennyiben szabályozzák a kislány mozgásterét, elkerülhető a baj, vagyis az, hogy a gyermek újra önmaga ellen forduljon” – vélekedik a szakember, aki szerint nem ártana, ha a nagyszülők is pszichológus segítségét kérnék.
„Előfordulhat, hogy a kislányt szeretetben nevelő nagyapa és nagyanya nem tud mit kezdeni a helyzettel, és akár bűntudat is kialakulhat bennük. Lehet, hogy nehezen nyitnak a külvilág felé úgy, mint korábban, ezért állandóan valamilyen negatív kimenetelt vizionálnak” – fogalmazott Makai Gábor.
A pszichológus fontosnak tartja megjegyezni, hogy nem azzal lehet a tragédia megismétlődését megakadályozni, ha Vandát „bezárják egy kalitkába” és állandó felügyelet alá helyezik.
Meg kell érteni, hogy mi állhat annak hátterében, hogy a kislány öngyilkos próbált lenni.
Bizonyára egy kezeletlen depresszió, aminek komoly kiváltó okai lehettek. Hosszú távon csak az jelenthet megoldást, ha ezeket az okokat kezelik.
„Nagyon fontos hangsúlyoznom, hogy nem a nagyszülőket szeretném támadni, hiszen az unokájukkal történtek az emberek többségéből hasonló reakciót váltana ki” – zárta szavait Makai Gábor.
Ha segítség kell: Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, tárcsázza a krízishelyzetben lévők részére rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 telefonszámot, akár mobiltelefonról is!