Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.01.18.
Módosítva: 2023.01.18.

Ijesztő: a rendőrség és az Interpol nevében küldenek leveleket a csalók

Többen jelezték lapunknak, hogy gyanús elektronikus üzeneteket kaptak az Interpol nevében. Mutatjuk mikre érdemes odafigyelni.

Az elmúlt napokban többen jelezték a Ripostnak, hogy első ránézésre hivatalosnak tűnő elektronikus üzeneteket kaptak az Interpol nevében.

Az üzenet feladója a „POLICE” nevet használja. Az e-mailnek nincs tárgya, sem szöveges tartalma. Egyetlen mellékelt dokumentumot tartalmaz, amely az avatatlan szemnek talán egy valódi, hivatalos dokumentumnak tűnhet, mely valójában nem az és így néz ki:

rendőrség, interpol, kamu, átverés, csaló, e-mail, mail, üzenet, hacker, levél,
Fotó: Ripost

Manapság sajnos egyre gyakrabban kaphatsz ilyen vagy hasonló kamu üzeneteket. Amennyiben ezek nem kerülnek egyből a levelezőrendszered lomtárába vagy spam mappájába, érdemes odafigyelned néhány alapvető dologra: 

  • Ha az egér kurzorját a levélre viszed, akkor megnyitás nélkül megjelenik a feladó e-mail címe, mely ebben az esetben: „[email protected]”. A magyar és a nemzetközi hatóságok olyan saját levelezőrendszert használnak, melyhez kapcsolódó e-mail címek biztosan nem „@gmail.com” végződést kapnak, hanem például „@police.hu”-t.
  • A tárgy és az üzenet szöveges része  egy hivatalos e-mailben biztosan ki lesz töltve, valamint a hatósági szervek tisztában vannak azzal, hogy kinek küldik az üzenetet, így várhatóan megszólítanak téged.
  • Apróságnak tűnhet, de az első sorban található „BUNÜGYI” szót sem valószínű, hogy ékezet nélkül írják le. Amellett, hogy a felső két kis ábra sem egészen pontosan így nézne ki.
  • Az ugyan igaz, hogy Jürgen Stock az Interpol főtitkára, a csalók így biztosan vették a fáradságot, hogy az alapvető információkat, melyeket egy átlagember is ellenőrizni tud, jól adják meg. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy amennyiben bármilyen gyanúsnak tűnő üzenetet kapsz, az eredeti szervezetnél érdeklődj annak valóságtartalma felől.
csaló, csalás, átverés, hacker, kiberbűnözés, internet, e-mail
Egyre többen kapnak átverést tartalmazó üzeneteket. (Képünk illusztráció) Fotó: Pixabay.com

A csalók egyik módszere, hogy valamilyen szervezetre hivatkozva, magában az üzenetben vagy annak egyik mellékletében adnak meg elérhetőséget az ellenőrzésre. Fontos, hogy semmiképpen ne a tőlük kapott üzenetben megadott ellenőrzési elérhetőségen keresd fel a „szervezetet”, hanem az említett szervezet felől érdeklődj a gyanús üzenetben leírtakról.

Rossz esetben például, aki ezt az üzenetet megkapja, az Interpol szó miatt pánikba eshet, majd kapkodni kezd. Nem ellenőrzi le a levelet, hanem egyből válaszol a benne szereplő e-mail címre. Ezután a csalók könnyedén, csupán néhány lépésben eljutnak oda, hogy pénzt csaljanak ki tőle, például egyfajta „bírságként”, azért, hogy ne foglalják le a számítógépet. Rosszabb esetben akár a levelezőrendszer és a számítógép feltörésével olyan személyes adatokhoz is hozzáférhetnek, melyek birtokában sokkal nagyobb kárt tudnak okozni. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a „48 órája van a válaszadásra” egyfajta sürgetés, mely szintén a csalók egyik gyakori módszere.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek