tóth gabi
Többen jelezték lapunknak, hogy gyanús elektronikus üzeneteket kaptak az Interpol nevében. Mutatjuk mikre érdemes odafigyelni.
Az elmúlt napokban többen jelezték a Ripostnak, hogy első ránézésre hivatalosnak tűnő elektronikus üzeneteket kaptak az Interpol nevében.
Az üzenet feladója a „POLICE” nevet használja. Az e-mailnek nincs tárgya, sem szöveges tartalma. Egyetlen mellékelt dokumentumot tartalmaz, amely az avatatlan szemnek talán egy valódi, hivatalos dokumentumnak tűnhet, mely valójában nem az és így néz ki:
Manapság sajnos egyre gyakrabban kaphatsz ilyen vagy hasonló kamu üzeneteket. Amennyiben ezek nem kerülnek egyből a levelezőrendszered lomtárába vagy spam mappájába, érdemes odafigyelned néhány alapvető dologra:
A csalók egyik módszere, hogy valamilyen szervezetre hivatkozva, magában az üzenetben vagy annak egyik mellékletében adnak meg elérhetőséget az ellenőrzésre. Fontos, hogy semmiképpen ne a tőlük kapott üzenetben megadott ellenőrzési elérhetőségen keresd fel a „szervezetet”, hanem az említett szervezet felől érdeklődj a gyanús üzenetben leírtakról.
Rossz esetben például, aki ezt az üzenetet megkapja, az Interpol szó miatt pánikba eshet, majd kapkodni kezd. Nem ellenőrzi le a levelet, hanem egyből válaszol a benne szereplő e-mail címre. Ezután a csalók könnyedén, csupán néhány lépésben eljutnak oda, hogy pénzt csaljanak ki tőle, például egyfajta „bírságként”, azért, hogy ne foglalják le a számítógépet. Rosszabb esetben akár a levelezőrendszer és a számítógép feltörésével olyan személyes adatokhoz is hozzáférhetnek, melyek birtokában sokkal nagyobb kárt tudnak okozni. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a „48 órája van a válaszadásra” egyfajta sürgetés, mely szintén a csalók egyik gyakori módszere.