tóth gabi
A megkérdezettek több mint fele jelezte, hogy részt venne egy feltételezett EP-választáson.
A Fidesz a szavazatok 56 százalékot szerezné meg, ha január harmadik vasárnapján kerülne sor az EP-választásokra – derül ki a Nézőpont Intézet friss felméréséből. A kutatás megjegyzi: mivel a számok alapján több ellenzéki törpepárt kiesne, ez akár a mandátumok háromnegyedét is jelenthetné a kormánypárt számára.
Alig ötszáz nap választ el bennünket a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választástól, így kardinális kérdés, miképp szerepelnének rajta a magyarországi pártok.
A Nézőpont Intézet friss felmérése szerint egy feltételezett EP-választáson a megkérdezettek több mint fele részt venne: 56 százalékuk a Fidesz-KDNP közös listájára voksolna. Jóval leszakadva, 14 százalékkal a második helyen végezne a DK – ez a szám kisebb a 2019-es eredményénél. A Momentum 6 százalékot érne el – 4 százalékponttal kevesebbet a 2019-es szereplésénél. A Mi Hazánk 6 százalék gyűjtene be. Ezek az eredmények a DK számára 3, a Momentumnak és a Mi Hazánknak 1-1 mandátumot jelentene a kiosztható 21-ből. A többi párt eredménye nem érné el az 5 százalékos küszöböt.
A Fidesz-KDNP akár 16 mandátumot is szerezhetne (hárommal többet, mint 2019-ben), amely az összes kiosztható mandátum több, mint háromnegyede.
A Nézőpont Intézet megjegyzi: minden esetben a magyarok preferenciáit vizsgálja egy feltételezett „most vasárnapi” választáson, azaz az országgyűlési választási részvételüket biztosra ígérők (az összes válaszadó több mint héttizede) körében kutatja a pártpreferenciákat.
Mindezek alapján a Fidesz stabilan vezet (48 százalék) és a Demokratikus Koalíció (7 százalék) is őrzi vezető helyét a baloldali összefogás egykori pártjai között. Mindkét párt az augusztusi szintjén áll, az októberi erősödésüket nem tudták megismételni. A Mi Hazánk (5 százalék) továbbra is a harmadik legerősebb párt, egyúttal a második legerősebb ellenzéki erő.
A mindössze 3 százalékos Momentum elnöke, Gelencsér Ferenc maga helyett Donáth Annát ajánlja az ellenzék vezetésére, míg a szintén 3 százalékos Jobbik – a hírek szerint – képtelen volt decemberben kongresszust összehívni. A nemrég még a legnagyobb országos szervezeti háttérrel rendelkező MSZP (1 százalék) továbbra sem tudta megfékezni a zsugorodását, ahogy az LMP (1 százalék) sem tudott kitörni. Karácsony Gergely főpolgármester egykori pártja, a Párbeszéd (0 százalék) támogatottsága továbbra sem kimutatható. A Jakab-féle Nép Pártján (1 százalék) ugyanakkor mérhető. A kétfarkúak 4 százalékon állnak.
Módszertan: a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása január 2-4. között 1000 fő telefonos megkérdezésével készült. A minta minden kutatás esetében reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba ± 3,16 százalék. Bázis = magyar választók. A magyar országgyűlési és EP-választásokra külön kérdeztek a részvétel és a pártpreferencia kapcsán is.