tóth gabi
Budapest kivételével az egész országot érinti, februárban Hajdú-Bihar vármegyében kezdődik az átállás.
Ha valaki megbetegszik, vagy valami olyan váratlan történik az egészségi állapotában, amiért az ügyeletet kell tárcsáznia, nem mindegy, hogy egy kis községben, vagy éppen egy nagyvárosban lakik. A döntéshozók ezért is határoztak amellett, hogy átalakítják az orvosi ügyeleti rendszert. A változás pár napon belül, február 1-jén már megkezdődik.
Az új ügyeleti rendszer a mentőszolgálaton belül jön majd létre, ám nem mentőautókkal és nem a mentés terhére fognak kimenni a kollégák
- mondta Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.
„A terveink szerint Budapest kivételével indulunk az országban, ez azt jelenti, hogy 174 járásközpontban lesz hétköznap 16 és 22 óra között, hétvégén 8-tól 14 óráig háziorvosi ügyelet. Este 10 után és hétvégén 14 óra után a mentőszolgálatnak sürgősségi ügyeleti rendszere lesz, 102 telephelyen fizikai jelenléttel is. Erre a 102 telephelyre be is lehet jönni azoknak, akiknek valójában szükségük van ilyen jellegű ellátásra, és ezekről a telephelyekről fogunk kimenni oda, ahova minket hívnak” – ismertette a részleteket a főigazgató.
Nagyon fontos, hogy rendelési időben továbbra is mindenkinek a háziorvosát kell felkeresnie akár telefonon, vagy személyesen a problémától függően.
Nagyon fontos, hogy munkaidőn kívül, vagy hétvégén a 1830-as számot tárcsázzuk, ez lesz az ügyeleti telefonszám. Ám csak azokban a megyékben, ahol már megtörtént az átállás.
Először mindez Hajdú-Bihar vármegyében történik meg február 1-jétől. Így ettől a naptól kezdve ebben a megyében már a 1830-as számot hívhatják azok, akik az orvosi ügyeletet akarják elérni. Később természetesen Budapest kivételével az egész országban megkezdődik majd az átállás.
Hajdú-Biharban tíz településen lesz háziorvosi ügyeleti rendelés hétköznap 16 és 22 óra között, szombat-vasárnap és ünnepnapokon pedig reggel 8 és 14 óra között. Ezek: Debrecen, Berettyóújfalu, Hajdúszoboszló, Hajdúnánás, Hajdúböszörmény, Balmazújváros, Püspökladány, Hajdúhadház, Nyíradony és Derecske.
A beteg a központi telefonszám hívásával szakszerű tanácsot kap, szükség esetén a tartózkodási helyére sürgősségi ügyeleti autót, vagy életveszély esetén mentőt küldenek, a vármegye bármely településén is tartózkodjon a beteg.
Az új ügyeleti rend az ország többi vármegyéjében az év során fokozatosan lép életbe, amiről a lakosságot és a háziorvosokat is folyamatosan tájékoztatják majd.