tóth gabi
A tárolók még mindig nagyjából tele vannak, de a jövőben az ellátás biztosítása egyelőre még bizonytalan.
A Mol elnök-vezérigazgatója egy komoly hangvételű interjúd adott a Mandiner oldalának, amiben kifejtette az ellátásbiztonság, a szankciók és a benzinárral kapcsolatban a véleményét.
Mint kihangsúlyozta: a tárolók nagyjából tele vannak, de a folytatás egyelőre bizonytalan.
„A gázárrobbanás következményeit már most érezzük, nem is kicsit, az ellátásbiztonság tekintetében pedig bődületes kockázatokat vállal Európa” - mutatott rá Hernádi Zsolt.
A vezérigazgató arra a kérdésre is megadta a választ, hogy a Mol tudná-e külföldi létesítményéből pótolni azt a mennyiséget, ami a Dunai Finomító részleges kapacitás kiesése miatt keletkezett.
„Az előző években a magyarországi üzemanyagpiac nagyjából kétharmadát a Mol látta el, a maradék 30 százalékot más piaci szereplők, amelyek importálták az üzemanyagot. Ez az import most szinte teljesen eltűnt – kinek is érné meg benzint vagy dízelt behozni? Ezért szinte a teljes ellátás a Molra hárult, novemberben mi láttuk el a nagykereskedelmi piac 85 százalékát. Azért, hogy minden erőnkkel a hazai piacot tudjuk kiszolgálni, korlátoztuk az exportunkat, és valóban, a pozsonyi finomítónkból is átirányítunk benzin- és dízelkészleteket. De ez a megoldás csak átmeneti, hiszen február 5-én életbe lép az orosz olajból finomított termékek exporttilalma, így Szlovákiából sem tudunk majd behozni. Ehhez járulnak a Mol logisztikai kapacitásának korlátai. Nem a csaknem 100 százalékos piaci részarányra lettek tervezve” – árulta el Hernádi Zsolt.
Végezetül pedig újabb részleteket is elárult a Mandinernek azzal kapcsolatban, hogy valóban találtak-e Vecsésen kőolajat.
„Ez egy szép találat, minden elismerésem a kollégáké. 2016-ban kaptuk meg a koncessziót, 2019-ben végeztünk a területen szeizmikus mérést, idén júliusban fúrtunk, novemberben pedig már el is indult a termelés, igaz, még nem teljes kapacitással. Az onnan kitermelhető mennyiség nagyjából annyit tehet majd ki, amennyi a magyar Dallasnak hívott algyői mező természetes csökkenését kompenzálni tudja. Minden itthon kitermelt csepp kincs az egész országnak! De ezek a beruházások nagy költséget jelentenek a Molnak, amely most a magyar állam egyik legnagyobb adófizetője” – fejtette ki.