tóth gabi
A népszámlálás amellett, hogy törvény kötelez rá, azért is fontos, mert ezáltal részletes képet kapunk Magyarország népességéről. Mit tegyél, ha becsönget a kérdezőbiztos? Itt a válasz!
Többek között hazánk népességének nagyságáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről kaphatunk képet az idei népszámlálás segítségével, amihez hozzájárulhatunk, ha kitöltjük a kérdőívet. Akik ezt nem tették meg online, azokat kérdezőbiztos keresi fel otthonukban.
Az információk a tudományos kutatás mellett elősegítik, hogy a hétköznapi életünket érintő gazdasági és társadalmi kérdésekre is megfelelő választ tudjunk adni.
A népszámlálásról szóló 2018. évi CI. törvény szerint a népszámlálásban kötelező a részvétel. A hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény pedig kimondja, hogy 200.000 forintig terjedő közigazgatási bírság sújtja azt, aki a kötelező statisztikai adatszolgáltatást nem teljesíti. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) célja a sikeres népszámlálás, ezért a lakossággal együttműködve akarják végrehajtani.
A népszámlálás online kitöltési időszakát október 19. 10:00 óráig meghosszabbították.
Aki addig nem élt az online kitöltés lehetőségével, azt a számlálóbiztosok október 20. és november 20. között keresik fel.
Az online kérdőív kitöltésének végén, a beküldést követően kaptál egy kitöltést igazoló kódot. Ezzel a visszaigazoló kóddal tudod igazolni, hogy a kérdőívet már kitöltötted és a kitöltés végén nem csak elmentetted, hanem be is küldted.
Ha nem rendelkezel ilyennel például, mert a kérdőív kitöltésekor nem mutatta a rendszer vagy nem mentetted el magadnak, akkor a [email protected] e-mail címen kérheted a pótlását. A levél tárgyába azt írd, hogy „Visszaigazoló kódot kérek”, a levél szövegébe pedig a pontos lakcímed és a kérdőív kitöltéséhez használt 12 jegyű belépési kódod add meg.
A számlálóbiztosok a hét minden napján dolgoznak, így hétvégén is.
Ha épp nem vagy otthon, hagynak egy értesítőt, ráírva a következő felkeresési kísérlet időpontját, a telefonos elérhetőségüket, a nevüket és az azonosító számukat. Hívd fel a telefonszámot, így egyeztethetsz velük egy másik időpontot. Ha online már kitöltötted a kérdőívet és valamiért mégis kapsz egy ilyen felszólítást, akkor ugyancsak a papíron lévő telefonszámon tudod bediktálni a kitöltést igazoló kódod.
Így tett egyik olvasónk is, aki lapunknak elmondta:
Még nem értem haza a munkából, amikor a számlálóbiztos először felkeresett, de a postaládámba bedobott egy értesítőt. Azon rajta volt a felkeresés dátuma, a következő felkeresés időpontja, a számlálóbiztos aláírása, az azonosítószáma és a telefonszáma. Rögtön fel is hívtam, mert fogalmam sem volt róla, hogy pontosan melyik azonosítóra kíváncsi és miért, hiszen online már kitöltöttem a kérdőívet. A számlálóbiztos készséggel elárulta, hogy a betűket és számokat tartalmazó kérdőív azonosítómra kíváncsi. Bediktáltam neki, majd ő hozzárendelte a nevemhez és a címemhez. Az egész nem volt több másfél percnél. Így nem kellett, hogy feleslegesen kijöjjön a papírra írt időpontban, hiszen már korábban kitöltöttem a kérdőívet online.
Minden számlálóbiztosnak saját, névre szóló, egyedi azonosítószámmal rendelkező számlálóbiztosi igazolványa van, amely a személyazonosságot igazoló fényképes okmánnyal, tehát a személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal együtt érvényes.
Amikor a számlálóbiztos becsönget, fel kell mutassa a számlálóbiztosi igazolványát. Ha kéred, hogy igazolja magát a személyét azonosító igazolvánnyal is, akkor ennek a kérésnek eleget kell tennie. A számlálóbiztosokat a népszámlálás teljes időszakában működő, ingyenesen hívható információs telefonszámon (+36-80-080-143) is ellenőrizheted.
Rendőrségi ajánlás a 2022. évi online népszámláláshoz:
Ha úgy látod, hogy minden óvintézkedés ellenére becsaptak, megkárosítottak, tegyél feljelentést a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, de személyesen is tehetsz bejelentést bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívószámon.
Nem vagy köteles beengedni a számlálóbiztost a lakásba. A kérdéseket a lakásod előtt, az udvaron vagy akár a folyosón is megválaszolhatod.
Az adatszolgáltatás egy lakáskérdőív kitöltésével indul, majd a személyi kérdőív következik. Tehát először az otthonoddal, majd a lakásban lakókkal kapcsolatos kérdéseket kapsz, melyek megválaszolása kötelező, kivéve azokat, amelyek a nemzetiségi hovatartozásra, az anyanyelvre, a családi, baráti közösségben beszélt nyelvre, a vallásra, az egészségi állapotra, a fogyatékosságra kérdez rá, ugyanakkor ezeket is érdemes megválaszolni, mert ezzel hozzájárulsz a lakosságról alkotott kép pontosságához.
Az adatokat elektronikusan, tableten rögzítik a biztosok, majd a kérdőív befejezése után beküldik azokat a KSH-nak. A kérdőív beküldése után a kérdőív vissza nem nyitható, azon adatmódosítás a továbbiakban nem végezhető, azt titkosítják és csak statisztikai adatfeldolgozásra használják fel.
A népszámlálásban való részvétel egy 2–3 fős háztartás esetében alig fél órát vesz igénybe.
A számlálóbiztosok titoktartási nyilatkozat aláírásával vállalják, hogy a kapott válaszokat, illetve a tudomásukra jutott egyéb információkat bizalmasan kezelik, azokat más személynek nem adják át, valamint, hogy az adatszolgáltatóval folytatott beszélgetést semmilyen eszközzel nem rögzítik.
Ne feledd: a számlálóbiztosok közérdekű munkát végeznek, akkor is tisztelettel bánj velük, ha valamivel nem értesz egyet vagy nem örülsz nekik!
November 20. és 28. között már csak a települési jegyzőknél jelentkezve, pótösszeírás keretében lehetséges részt venni a népszámlálásban. Javasoljuk, hogy még időben, számlálóbiztos közreműködésével töltsd ki a kérdőívet.
További információkat a nepszamlalas2022.hu oldalon találsz.